Eurooppa-liiga otteluohjelma 2017-18

Eurooppa-liiga -kausi vuosimallia 2017-18 starttaa täyteen vauhtiin lohkovaiheella 14. syyskuuta, ja tämä lohkovaihe kestää yhteensä kuusi ottelukierrosta. Pudostuspelit käynnistyvätkin sitten 15. helmikuuta ensimmäisillä osa-otteluilla, ja jatkopelejä pelataankin tasaiseen tahtiin juuri helmi-, maalis- ja huhtikuun ajan.

Eurooppa-liigan huipentuma nähdään 16. toukokuuta, kun finaaliottelu vihelletään käyntiin Lyonissa sijaitsevalla Parc Olympique Lyonnais -stadionilla klo 21:45 alkaen.

Kaudella 2016-17 Eurooppa-liigan mestariksi nousi Manchester United, joka voitti finaalissa Ajaxin maalein 2-0.

[ Onko pelikassasi lopussa? Tarjolla lukuisia uusia vedonlyöntibonuksia! >>> ]

Eurooppa-liiga: Otteluohjelma 2017-18

Lohkovaihe:

1. Kierros

14.09. 20:00 Apollon - Lyon
14.09. 20:00 Atalanta - Everton
14.09. 20:00 Austria Vienna - AC Milan
14.09. 20:00 Basaksehir - Ludogorets
14.09. 20:00 Dyn. Kiev - Skenderbeu
14.09. 20:00 FC Kööpenhamina - Lok. Moscow
14.09. 20:00 Hoffenheim - Braga
14.09. 20:00 Rijeka - AEK
14.09. 20:00 Slavia Praha - M. Tel Aviv
14.09. 20:00 Villarreal - FC Astana
14.09. 20:00 Young Boys - Partizan
14.09. 20:00 Zlin - S. Tiraspol
14.09. 22:05 Arsenal - FC Koln
14.09. 22:05 Crvena zvezda - BATE
14.09. 22:05 FCSB - Plzen
14.09. 22:05 Guimaraes - Salzburg
14.09. 22:05 H. Beer Sheva - Lugano
14.09. 22:05 Hertha - Ath. Bilbao
14.09. 22:05 Marseille - Konyaspor
14.09. 22:05 Real Sociedad - Rosenborg
14.09. 22:05 Vardar - Zenit Petersburg
14.09. 22:05 Vitesse - Lazio
14.09. 22:05 Waregem - Nice
14.09. 22:05 Zorya - Östersunds

2. Kierros

28.09. 28.09. 18:00 FC Astana - Slavia Praha
28.09. 28.09. 20:00 Ath. Bilbao - Zorya
28.09. 28.09. 20:00 BATE - Arsenal
28.09. 20:00 FC Koln - Crvena zvezda
28.09. 20:00 Konyaspor - Guimaraes
28.09. 20:00 Lazio - Waregem
28.09. 20:00 Lugano - FCSB
28.09. 20:00 Nice - Vitesse
28.09. 20:00 Plzen - H. Beer Sheva
28.09. 20:00 Rosenborg - Vardar
28.09. 20:00 Salzburg - Marseille
28.09. 20:00 Zenit Petersburg - Real Sociedad
28.09. 20:00 Östersunds - Hertha
28.09. 22:05 AC Milan - Rijeka
28.09. 22:05 AEK - Austria Vienna
28.09. 22:05 Braga - Basaksehir
28.09. 22:05 Everton - Apollon
28.09. 22:05 Lok. Moscow - Zlin
28.09. 22:05 Ludogorets - Hoffenheim
28.09. 22:05 Lyon - Atalanta
28.09. 22:05 M. Tel Aviv - Villarreal
28.09. 22:05 Partizan - Dyn. Kiev
28.09. 22:05 S. Tiraspol - FC Kööpenhamina
28.09. 22:05 Skenderbeu - Young Boys

[ Uudet nettikasinot -lista: Katso markkinoiden tuoreimmat pelipaikat ja kasinobonukset! >>> ]

3. Kierros

19.10. 18:00 FC Astana - M. Tel Aviv
19.10. 20:00 BATE - FC Koln
19.10. 20:00 Crvena zvezda - Arsenal
19.10. 20:00 H. Beer Sheva - FCSB
19.10. 20:00 Konyaspor - Salzburg
19.10. 20:00 Lugano - Plzen
19.10. 20:00 Marseille - Guimaraes
19.10. 20:00 Nice - Lazio
19.10. 20:00 Vardar - Real Sociedad
19.10. 20:00 Waregem - Vitesse
19.10. 20:00 Zenit Petersburg - Rosenborg
19.10. 20:00 Zorya - Hertha
19.10. 20:00 Östersunds - Ath. Bilbao
19.10. 22:05 AC Milan - AEK
19.10. 22:05 Atalanta - Apollon
19.10. 22:05 Austria Vienna - Rijeka
19.10. 22:05 Braga - Ludogorets
19.10. 22:05 Dyn. Kiev - Young Boys
19.10. 22:05 Everton - Lyon
19.10. 22:05 Hoffenheim - Basaksehir
19.10. 22:05 S. Tiraspol - Lok. Moscow
19.10. 22:05 Skenderbeu - Partizan
19.10. 22:05 Villarreal - Slavia Praha
19.10. 22:05 Zlin - FC Kööpenhamina 4. Kierros

02.11. 20:00 AEK - AC Milan
02.11. 20:00 Apollon - Atalanta
02.11. 20:00 Basaksehir - Hoffenheim
02.11. 20:00 FC Kööpenhamina - Zlin
02.11. 20:00 Lok. Moscow - S. Tiraspol
02.11. 20:00 Ludogorets - Braga
02.11. 20:00 Lyon - Everton
02.11. 20:00 M. Tel Aviv - FC Astana
02.11. 20:00 Partizan - Skenderbeu
02.11. 20:00 Rijeka - Austria Vienna
02.11. 20:00 Slavia Praha - Villarreal
02.11. 20:00 Young Boys - Dyn. Kiev
02.11. 22:05 Arsenal - Crvena zvezda
02.11. 22:05 Ath. Bilbao - Östersunds
02.11. 22:05 FC Koln - BATE
02.11. 22:05 FCSB - H. Beer Sheva
02.11. 22:05 Guimaraes - Marseille
02.11. 22:05 Hertha - Zorya
02.11. 22:05 Lazio - Nice
02.11. 22:05 Plzen - Lugano
02.11. 22:05 Real Sociedad - Vardar
02.11. 22:05 Rosenborg - Zenit Petersburg
02.11. 22:05 Salzburg - Konyaspor
02.11. 22:05 Vitesse - Waregem 5. Kierros

23.11. 18:00 FC Astana - Villarreal
23.11. 20:00 Ath. Bilbao - Hertha
23.11. 20:00 BATE - Crvena zvezda
23.11. 20:00 FC Koln - Arsenal
23.11. 20:00 Konyaspor - Marseille
23.11. 20:00 Lazio - Vitesse
23.11. 20:00 Lok. Moscow - FC Kööpenhamina
23.11. 20:00 Lugano - H. Beer Sheva
23.11. 20:00 Nice - Waregem
23.11. 20:00 Plzen - FCSB
23.11. 20:00 Rosenborg - Real Sociedad
23.11. 20:00 Salzburg - Guimaraes
23.11. 20:00 Zenit Petersburg - Vardar
23.11. 20:00 Östersunds - Zorya
23.11. 22:05 AC Milan - Austria Vienna
23.11. 22:05 AEK - Rijeka
23.11. 22:05 Braga - Hoffenheim
23.11. 22:05 Everton - Atalanta
23.11. 22:05 Ludogorets - Basaksehir
23.11. 22:05 Lyon - Apollon
23.11. 22:05 M. Tel Aviv - Slavia Praha
23.11. 22:05 Partizan - Young Boys
23.11. 22:05 S. Tiraspol - Zlin
23.11. 22:05 Skenderbeu - Dyn. Kiev 6. Kierros

07.12. 20:00 Apollon - Everton
07.12. 20:00 Atalanta - Lyon
07.12. 20:00 Austria Vienna - AEK
07.12. 20:00 Basaksehir - Braga
07.12. 20:00 Dyn. Kiev - Partizan
07.12. 20:00 FC Kööpenhamina - S. Tiraspol
07.12. 20:00 Hoffenheim - Ludogorets
07.12. 20:00 Rijeka - AC Milan
07.12. 20:00 Slavia Praha - FC Astana
07.12. 20:00 Villarreal - M. Tel Aviv
07.12. 20:00 Young Boys - Skenderbeu
07.12. 20:00 Zlin - Lok. Moscow
07.12. 22:05 Arsenal - BATE
07.12. 22:05 Crvena zvezda - FC Koln
07.12. 22:05 FCSB - Lugano
07.12. 22:05 Guimaraes - Konyaspor
07.12. 22:05 H. Beer Sheva - Plzen
07.12. 22:05 Hertha - Östersunds
07.12. 22:05 Marseille - Salzburg
07.12. 22:05 Real Sociedad - Zenit Petersburg
07.12. 22:05 Vardar - Rosenborg
07.12. 22:05 Vitesse - Nice
07.12. 22:05 Waregem - Lazio
07.12. 22:05 Zorya - Ath. Bilbao

PUDOTUSPELIT:

Neljännespuolivälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 15. helmikuuta
Toiset osaottelut: 22. helmikuuta

Neljännesvälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 8. maaliskuuta
Toiset osaottelut: 15. maaliskuuta

Puolivälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 5. huhtikuuta
Toiset osaottelut: 12. huhtikuuta

Välierät:

Ensimmäiset osaottelut: 26. huhtikuuta
Toiset osaottelut: 3. toukokuuta

Loppuottelu:

Finaali: 16. toukokuuta 2017, klo 21:45

 


Näin pelattiin kaudella 2016-17

Eurooppa-liigan lohkovaihe puhalletaan käyntiin pitkien karsintojen jälkeen 15. syyskuuta. Pudotuspeleihin etenevät, 24 joukkuetta ovat selvillä viimeistään 8. joulukuuta, kun lohkovaiheen kuudes ja viimeinen ottelukierros tahkotaan äpi.

Eurooppa-liigan cup-systeemi onkin tuttua kauraa varmasti kaikille jalkapalloa seuraaville: Mukana on yhteensä 48 joukkuetta, jotka on ripoteltu yhtensä 12:n neljän joukkueen lohkoon. Joka lohkosta kaksi parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin, jotka pelataan yksittäistä loppuottelua lukuunottamatta kaksiosaisina kamppailuina.

Neljännespuolivälieräparien arvonta suoritetaan 12. joulukuuta, ja kyseisen vaiheen osaottelut pelataan läpi 16. ja 23. helmikuuta. Neljännesvälieräparit arvotaan kohdilleen heti edellisen vaiheen päätyttyä 24. helmikuuta, ja ottelut pelataan läpi 9. ja 16. maaliskuuta. Puolivälierien otteluparit selviävät arvonnassa 17. maaliskuuta, ja vaiheen ottelut nähdään 13. ja 20. huhtikuuta.

Välieräparien arvonta suoritetaan puolestaan 21. huhtikuuta, ja finaaliin yltävät joukkueet selviävät vihdoin ja viimein 4. ja 11. toukokuuta pelattavissa välieräkohtaamisissa. Itse loppuottelu pelataan tällä kertaa Ruotsin Tukholmassa, Friends Arenalla 21. toukokuuta klo 21:45 alkaen.

Eurooppa-liigan mestaruuden kaudella 2015-16 voitti jälleen kerran espanjalaisjoukkue Sevilla, joka kukisti finaalissa Liverpoolin näyttävästi maalein 3-1. Kyseinen Eurooppa-liiga -mestaruus oli Sevillalle jo peräti kolmas perättäinen, ja yhteensä joukkueen seurahistorian viides.

Peliohjelma kaudella 2016-17

Lohkovaihe:

Kierros 1:
15.09. 18:00 Qarabag - Liberec
15.09. 20:00 Alkmaar - Dundalk
15.09. 20:00 Anderlecht - Gabala
15.09. 20:00 APOEL - FC Astana
15.09. 20:00 Astra - Austria Vienna
15.09. 20:00 Feyenoord - Man Utd
15.09. 20:00 M. Tel Aviv - Zenit Petersburg
15.09. 20:00 Mainz - St. Etienne
15.09. 20:00 Plzen - AS Roma
15.09. 20:00 Rapid Vienna - Genk
15.09. 20:00 Sassuolo - Ath. Bilbao
15.09. 20:00 Young Boys - Olympiakos
15.09. 20:00 Zorya - Fenerbahce
15.09. 22:05 Braga - Gent
15.09. 22:05 Inter - H. Beer Sheva
15.09. 22:05 KonyaspoShakhtar
15.09. 22:05 Nice - Schalke
15.09. 22:05 Osmanlispo - Steaua Bucuresti
15.09. 22:05 Panathinaikos - Ajax
15.09. 22:05 PAOK - Fiorentina
15.09. 22:05 Salzburg - Krasnodar
15.09. 22:05 Southampton - Sparta Praha
15.09. 22:05 St. Liege - Celta Vigo
15.09. 22:05 Villarreal - Zürich

Kierros 2:
29.09. 18:00 FC Astana - Young Boys
29.09. 18:00 Gabala - Mainz 05
29.09. 20:00 Krasnodar - Nice
29.09. 20:00 Schalke 04 - Salzburg
29.09. 20:00 AA Gent - Konyaspor
29.09. 20:00 Shakhtar Donetsk - Sporting Braga
29.09. 20:00 Fiorentina - Qarabag FK
29.09. 20:00 Slovan Liberec - PAOK
29.09. 20:00 Zurich - Osmanlispor
29.09. 20:00 Steaua - Villarreal
29.09. 20:00 H. Beer Sheva - Southampton
29.09. 20:00 Sparta Praha - Inter
29.09. 20:00 Celta - Panathinaikos
29.09. 20:00 Ajax - Standard
29.09. 22:05 Genk - Sassuolo
29.09. 22:05 Olympiakos - Apoel Nicosia
29.09. 22:05 At. Bilbao - Rapid Wien
29.09. 22:05 Dundalk - Maccabi Tel Aviv
29.09. 22:05 Zenit - Alkmaar
29.09. 22:05 Fenerbahce - Feyenoord
29.09. 22:05 St. Etienne - Anderlecht
29.09. 22:05 Austria Wien - Viktoria Plzen
29.09. 22:05 Man Utd - Zorya Lugansk
29.09. 22:05 Roma - Giurgiu

Kierros 3:
20.10. 20:00 Konyaspor - Sporting Braga
20.10. 20:00 H. Beer Sheva - Sparta Praha
20.10. 20:00 Standard - Panathinaikos
20.10. 20:00 Steaua - Zurich
20.10. 20:00 Shakhtar Donetsk - AA Gent
20.10. 20:00 Slovan Liberec - Fiorentina
20.10. 20:00 Celta - Ajax
20.10. 20:00 Salzburg - Nice
20.10. 20:00 Krasnodar - Schalke 04
20.10. 20:00 Osmanlispor - Villarreal
20.10. 20:00 Inter - Southampton
20.10. 20:00 Qarabag FK - PAOK
20.10. 22:05 Viktoria Plzen - Giurgiu
20.10. 22:05 Man Utd - Fenerbahce
20.10. 22:05 Roma - Austria Wien
20.10. 22:05 Genk - At. Bilbao
20.10. 22:05 Rapid Wien - Sassuolo
20.10. 22:05 Olympiakos - FC Astana
20.10. 22:05 Feyenoord - Zorya Lugansk
20.10. 22:05 Alkmaar - Maccabi Tel Aviv
20.10. 22:05 St. Etienne - Gabala
20.10. 22:05 Mainz 05 - Anderlecht
20.10. 22:05 Young Boys - Apoel Nicosia
20.10. 22:05 Dundalk - Zenit

Kierros 4:
03.11. 18:00 FC Astana - Olympiakos
03.11. 20:00 Zorya Lugansk - Feyenoord
03.11. 20:00 Austria Wien - Roma
03.11. 20:00 Giurgiu - Viktoria Plzen
03.11. 20:00 Apoel Nicosia - Young Boys
03.11. 20:00 Sassuolo - Rapid Wien
03.11. 20:00 At. Bilbao - Genk
03.11. 20:00 Maccabi Tel Aviv - Alkmaar
03.11. 20:00 Fenerbahce - Man Utd
03.11. 20:00 Anderlecht - Mainz 05
03.11. 20:00 Zenit - Dundalk
03.11. 20:00 Gabala - St. Etienne
03.11. 22:05 PAOK - Qarabag FK
03.11. 22:05 Sporting Braga - Konyaspor
03.11. 22:05 Nice - Salzburg
03.11. 22:05 AA Gent - Shakhtar Donetsk
03.11. 22:05 Fiorentina - Slovan Liberec
03.11. 22:05 Southampton - Inter
03.11. 22:05 Panathinaikos - Standard
03.11. 22:05 Villarreal - Osmanlispor
03.11. 22:05 Zurich - Steaua
03.11. 22:05 Schalke 04 - Krasnodar
03.11. 22:05 Sparta Praha - H. Beer Sheva
03.11. 22:05 Ajax - Celta

Kierros 5:
24.11. 18:00 Zenit - Maccabi Tel Aviv
24.11. 18:00 Fenerbahce - Zorya Lugansk
24.11. 18:00 Gabala - Anderlecht
24.11. 18:00 FC Astana - Apoel Nicosia
24.11. 20:00 Steaua - Osmanlispor
24.11. 20:00 Krasnodar - Salzburg
24.11. 20:00 Zurich - Villarreal
24.11. 20:00 Sparta Praha - Southampton
24.11. 20:00 Slovan Liberec - Qarabag FK
24.11. 20:00 Fiorentina - PAOK
24.11. 20:00 H. Beer Sheva - Inter
24.11. 20:00 Schalke 04 - Nice
24.11. 20:00 Celta - Standard
24.11. 20:00 Ajax - Panathinaikos
24.11. 20:00 AA Gent - Sporting Braga
24.11. 20:00 Shakhtar Donetsk - Konyaspor
24.11. 22:05 Genk - Rapid Wien
24.11. 22:05 Austria Wien - Giurgiu
24.11. 22:05 Roma - Viktoria Plzen
24.11. 22:05 Olympiakos - Young Boys
24.11. 22:05 St. Etienne - Mainz 05
24.11. 22:05 Dundalk - Alkmaar
24.11. 22:05 At. Bilbao - Sassuolo
24.11. 22:05 Man Utd - Feyenoord

Kierros 6:
08.12. 18:00 Konyaspor - AA Gent
08.12. 18:00 PAOK - Slovan Liberec
08.12. 18:00 Sporting Braga - Shakhtar Donetsk
08.12. 18:00 Qarabag FK - Fiorentina
08.12. 18:00 Villarreal - Steaua
08.12. 18:00 Osmanlispor - Zurich
08.12. 20:00 Anderlecht - St. Etienne
08.12. 20:00 Mainz 05 - Gabala
08.12. 20:00 Apoel Nicosia - Olympiakos
08.12. 20:00 Alkmaar - Zenit
08.12. 20:00 Young Boys - FC Astana
08.12. 20:00 Maccabi Tel Aviv - Dundalk
08.12. 20:00 Giurgiu - Roma
08.12. 20:00 Zorya Lugansk - Man Utd
08.12. 20:00 Sassuolo - Genk
08.12. 20:00 Rapid Wien - At. Bilbao
08.12. 20:00 Viktoria Plzen - Austria Wien
08.12. 20:00 Feyenoord - Fenerbahce
08.12. 22:05 Inter - Sparta Praha
08.12. 22:05 Standard - Ajax
08.12. 22:05 Panathinaikos - Celta
08.12. 22:05 Nice - Krasnodar
08.12. 22:05 Salzburg - Schalke 04
08.12. 22:05 Southampton - H. Beer Sheva

PUDOTUSPELIT:

Neljännespuolivälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 16. helmikuuta
Toiset osaottelut: 23. helmikuuta

Neljännesvälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 9. maaliskuuta
Toiset osaottelut: 16. maaliskuuta

Puolivälierät:

Ensimmäiset osaottelut: 13. huhtikuuta
Toiset osaottelut: 20. huhtikuuta

Välierät:

Ensimmäiset osaottelut: 4. toukokuuta
Toiset osaottelut: 11. toukokuuta

Loppuottelu:

Finaali: 24. toukokuuta 2017, klo 21:45