Yleisurheilun EM-kisojen 2018 ohjelma ja TV-aikataulu

Yleisurheilun EM-kisat 2018 alkaa 6. elokuuta ja kisat tuovat ohjelmaa jokaisen todellisen penkkiurheilijan verkkokalvoille jälleen kerran viikon päivät 12. elokuuta 2018 asti. Luvassa on siis seitsemän tiukkaakin tiukempaa EM-kisapäivää, joiden kaikki laji-aikataulut löydät kätevästi tästä artikkelista!

EM-kisat 2018 tahkotaan tällä kertaa läpi Berliinin Olympiastadionilla, ja kyseessä onkin nyt kolmas kerta, kun Saksa pääsee isännöimään näitä yleisurheilu-karkeloita. Aiemmin EM-kisat on urheilu Saksan maalla vuonna 2002, jolloin kisat pidettiin Münchenissä ja vuonna 1986, jolloin kisaisäntäkaupinkina toimi Stuttgart.

Yleisurheilun EM-ohjelma ja aikataulu

Suomalaisten penkkiurheilijoiden katseet kohdistuvat tunnetusti kansallislajiimme keihäänheittoon, jota on EM-kisoissa luvassa tuttuun tapaan korkein suomalaisodotuksin. Tero Pitkämäki joutuu tunnetusti jättämään EM-kisat väliin saamansa polvivamman vuoksi, mutta suomalaista keihäsmitalia on jahtaamassa tällä kertaa astetta nuorempi keihäslupaus Oliver Helander. Vasta 21-vuotias atleetti rykäisi kesäkuun alussa uudeksi ennätyksekseen huimat 88,02 metriä.

Helanderin lisäksi EM-keihäänheitossa nähdään toki myös kaiken kokenut Antti Ruuskanen, mutta suurimmat odotukset saattavat hyvinkin kohdistua tähän nuoreen lupaukseen. Helander pääseekin kokeilemaan arvokisaheittämistä ensin EM-kisojen 2018 keihäänheiton karsinnassa 8.8. klo 13:00 alkaen. EM-keihään finaali on ohjelmassa taasen 9.8. klo 20:20 startaten.

Kisat näkyvät tuttuun tapaan Ylen kanavilla, sekä tottakai myös Internetin puolella Yle Areenassa. TV-aikataulujen suhteen Yle onkin operoinut lähes joka kisavuosi niin, että TV-lähetys starttaa aina kisapaikalta hieman ennen urheilusuoritusten alkua, ja suurempien lajitapahtumien - kuten esimerkiksi miesten keihäänheiton finaalia - ennen on todennäköisesti tarjolla myös pidempää studio-osuutta.

Yleisurheilun EM-kisat 2018 Ohjelma

Maanantaina, 6. elokuuta 2018 (1. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

Ei ohjelmaa.

Iltapäivä/ilta:

16:05: Moukarinheitto, karsinta (miehet)
16:30: 100 metrin pikajuoksu, alkuerät (miehet)
16:35: Pituushyppy, karsinta (miehet)
17:05: 400 metrin aidat, alkuerät (miehet)
17:30: Moukarinheitto, karsinta (miehet)
17:35: Kuulantyöntö, karsinta (miehet)
17:45: 100 metrin pikajuoksu, alkuerät (naiset)
18:55: Kuulantyöntö, karsinta (miehet)

Tiistaina, 7. elokuuta (2. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

08:35: 50 kilometrin kävely, finaali (miehet ja naiset)
09:30: 100 metrin pikajuoksu, 10-ottelu (miehet)
09:40: Kiekonheitto, karsinta (miehet)
10:00: 400 metrin aidat, alkuerät (naiset)
10:10: Kuulantyöntö, karsinta (naiset)
10:30: Pituushyppy, 10-ottelu (miehet)
10:35: 400 metrin aidat, alkuerät (miehet)
11:05: 800 metriä, karsinta (naiset)
11:10: Kiekonheitto, karsinta (miehet)
11:40: 3000 metrin esteet, alkuerät (miehet)
11:50: Kuulantyöntö, 10-ottelu (miehet)

Iltapäivä/ilta:

18:30: Korkeushyppy, 10-ottelu (miehet)
18:45: Moukarinheitto, finaali (miehet)
19:05: 100 metrin pikajuoksu, välierät (naiset)
19:05: Seiväshyppy, karsinta (naiset)
19:30: 100 metrin pikajuoksu, välierät (miehet)
19:55: 400 metrin aidat, välierät (miehet)
20:20: 10 000 metriä, finaali (miehet)
20:30: Kuulantyöntö, finaali (miehet)
21:00: 400 metrin, 10-ottelu (miehet)
21:30: 100 metrin pikajuoksu, finaali (naiset)
21:50: 100 metrin pikajuoksu, finaali (miehet)

Keskiviikkona, 8. elokuuta (3. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

09:35: 110 metrin aidat, 10-ottelu (miehet)
10:10: 100 metrin aidat, alkuerät (naiset)
10:20: Kiekonheitto, 10-ottelu, ryhmä-A (miehet)
10:50: 200 metrin pikajuoksu, alkuerät (miehet)
11:05: Kolmiloikka, karsinta (naiset)
11:30: 400 metrin, alkuerät (naiset)
11:40: Kiekonheitto, 10-ottelu, ryhmä-B (miehet)
12:00: Seiväshyppy, 10-ottelu, ryhmä-A (miehet)
12:05: 1500 metriä, alkuerät (miehet)
13:00: Keihäänheitto, karsinta (miehet)
13:15: Seiväshyppy, 10-ottelu, ryhmä-B (miehet)
14:25: Keihäänheitto, karsinta (miehet)

Iltapäivä/ilta:

17:50: Keihäänheitto, 10-ottelu, ryhmä-A (miehet)
18:25: Korkeushyppy, karsinta (naiset)
19:00: Keihäänheitto, 10-ottelu, ryhmä-B (miehet)
19:10: 400 metrin aidat, välierät (naiset)
19:35: 400 metrin, välierät (miehet)
19:45: Pituushyppy, finaali (miehet)
20:00: 800 metriä, välierät (naiset)
20:15: Kuulantyöntö, finaali (naiset)
20:20: 200 metrin pikajuoksu, välierät (miehet)
20:25: Kiekonheitto, finaali (miehet)
20:45: 10 000 metriä, finaali (naiset)
21:35: 1500 metriä, 10-ottelu (miehet)

Torstaina, 9. elokuuta (4. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

09:30: Kiekonheitto, karsinta (naiset)
10:00: 100 metrin aidat, 7-ottelu (naiset)
10:30: Pituushyppy, karsinta (naiset)
10:50: Korkeushyppy, 7-ottelu (naiset)
10:55: 110 metrin aidat, miehet alkuerä
11:00: Kiekonheitto, karsinta (naiset)
11:30: 800 metriä, miehet alkuerä
12:30: Keihäänheitto, karsinta-ryhmä A (naiset)
14:00: Keihäänheitto, karsinta-ryhmä B (naiset)

Iltapäivä/ilta:

19:15: Seiväshyppy, finaali (naiset)
19:20: Kuulantyöntö, 7-ottelu (naiset)
19:25: 100 metrin aidat, välierät (naiset)
19:45: Korkeushyppy, karsinta (miehet)
19:50: 400 metrin, välierät (naiset)
20:15: 400 metrin aidat, finaali (miehet)
20:20: Keihäänheitto, finaali (miehet)
20:30: 200 metrin pikajuoksu, 7-ottelu (naiset)
21:00: 200 metrin pikajuoksu, finaali (miehet)
21:20: 3000 metrin esteet, finaali (miehet)
21:50: 100 metrin aidat, finaali (naiset)

Perjantaina, 10. elokuuta (5. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

10:00: Moukarinheitto, karsinta (naiset)
10:50: Pituushyppy, 7-ottelu (naiset)
11:15: Seiväshyppy, karsinta (miehet)
11:25: 200 metrin pikajuoksu, alkuerät (naiset)
11:30: Moukarinheitto, karsinta (naiset)
12:00: 1500 metriä, alkuerät (naiset)
12:25: 3000 metrin esteet, alkuerät (naiset)
12:40: Pituushyppy, 7-ottelu (naiset)
13:05: 4x400 metrin viesti, alkuerät (miehet)
13:40: 4x400 metrin viesti, alkuerät (naiset)
14:05: Keihäänheitto, 7-ottelu (naiset)

Iltapäivä/ilta:

19:10: 110 metrin aidat, välierät (miehet)
19:20: Korkeushyppy, finaali (naiset)
19:35: 800 metriä, välierät (miehet)
19:55: 200 metrin pikajuoksu, välierät (naiset)
20:10: Kolmiloikka, finaali (naiset)
20:20: 800 metriä, 7-ottelu (naiset)
20:25: Keihäänheitto, finaali (naiset)
20:50: 400 metrin aidat, finaali (naiset)
21:05: 400 metrin, finaali (miehet)
21:20: 800 metriä, finaali (naiset)
21:35: 110 metrin aidat, finaali (miehet)
21:50: 1500 metriä, finaali (miehet)

Lauantaina, 11. elokuuta (6. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

09:05: 20 kilomterin kävely, finaali (naiset)
10:55: 20 kilomterin kävely, finaali (miehet)

Iltapäivä/ilta:

20:00: Korkeushyppy, finaali (miehet)
20:05: Pituushyppy, finaali (naiset)
20:20: 400 metrin, finaali (naiset)
20:25: Kiekonheitto, finaali (naiset)
20:35: 800 metriä, finaali (miehet)
20:50: 200 metrin pikajuoksu, finaali (naiset)
21:00: 5000 metriä, finaali (miehet)
21:30: 4x400 metrin viesti, finaali (miehet)
21:50: 4x400 metrin viesti, finaali (naiset)

Sunnuntaina, 12. elokuuta (7. kisapäivä):

Aamupäivä/päivä:

09:05: Maraton, finaali (naiset)
09:30: Maraton, finaali (miehet)

Iltapäivä/ilta:

19:10: Seiväshyppy, finaali (miehet)
19:30: Moukarinheitto, finaali (naiset)
19:30: 4x100 metrin viesti, alkuerät (naiset)
19:50: 4x100 metrin viesti, alkuerät (miehet)
20:05: Kolmiloikka, finaali (miehet)
20:15: 3000 metrin esteet, finaali (naiset)
20:35: 1500 metriä, finaali (naiset)
20:55: 5000 metriä, finaali (naiset)
21:20: 4x100 metrin viesti, finaali (naiset)
21:35: 4x100 metrin viesti, finaali (miehet)


Yleisurheilun EM-kisat 2016

Hollannissa järjestetään heinäkuun 6.-10. päivä Yleisurheilun EM-kisat vuosimallia 2016. Täältä löydät koko kisaohjelman sekä kaikki TV-lähetykset! 

Amsterdamissa käytävät yleisurheilun EM-kisat 2016 pyyhkäistään käyntiin keskiviikkona 6. heinäkuuta, ja viiden kisapäivä tiukka rupeama huipentuu sunnuntaina 10. heinäkuuta lukuisten loppukilpailujen merkeissä. EM-kisojen pääasiallisena kilpailupaikkana toimii Amsterdamin olympiastadion, mutta kisajärjestäjät ovat suunnitelleet mukavan yllätyksen sekä kiekonheiton että keihäänheiton karsintakilpailuihin, sillä kyseiset kilpailut vedetään läpi poikkeuksellisesti Amsterdamin keskustassa sijaitsevassa, upeassa Museumplein-puistossa.

Kulman takana odottavat kesäolympialaiset ovat muokanneet myös Yleisurheilun EM-kisojen 2016 ohjelmaa uuteen uskoon. Tulevien olympialaisten vuoksi Amsterdamin EM-kisoissa ei kilpailla nimittäin lainkaan kävelymatkoja, ja maratoni on puolestaan korvattu poikkeuksellisesti puolimaratonilla.

Suomalaisittain mielenkiintoisimmat yksittäiset ohjelmapoiminnat ovat tietysti heti avauspäivänä käytävät miesten keihäänheiton karsinnat sekä 7. heinäkuuta klo 19.35 kisattava miesten keihäsfinaali. Aina mielenkiintoinen miesten 100 metrin loppukilpailu juostaan toisena kisapäivänä 7. heinäkuuta klo 20.50. Naisten 100 metrin loppukilpailu käydään taas 8. heinäkuuta klo 22.45.

Sinivalkoisten linssien läpi katsottuna mielenkiintoa riittää kuitenkin varmasti ihan jokaiselle kisapäivälle, sillä Suomi on EM-kisoissa liikenteessä peräti 40 urheilijaa kattavalla joukkueella. Voit katsoa Suomen joukkueen kokonaisuudessaan täältä!

YLE näyttää kaikki kisojen matkat ja kilpailut suorina TV-lähetyksinä.

Yleisurheilun EM-kisat 2016 - Aikataulu

Keskiviikko 6. heinäkuuta (1. kisapäivä):
TV: (TV2 kello 11.30–15.15 ja TV2 kello 16.15–21.15)

JOHANNA PEIPONEN TAISTELEE EM-MITALISTA - LUE TÄSTÄ TARKEMPI 1. KISAPÄIVÄN ENNAKKO JA VEDONLYÖNTIVIHJEET!

Aamupäivä:

11.45: Moukari, karsintaryhmä A (naiset) - Inga Linna
11.50: Kymmenottelu, 100 metriä (miehet)
12.05: Korkeushyppy, karsinta (naiset) - Linda Sandblom
12.40: 100 metrin aidat, alkuerät (naiset) - Reetta Hurske, (Nooralotta Neziri automaattisesti välierissä)
12.45: Kymmenottelu, pituushyppy (miehet)
13:00: Kiekko, karsintaryhmä A (naiset) - Salla Sipponen
13.05: Moukari, karsintaryhmä B (naiset) - Merja Korpela
13.10: 200 metriä, alkuerät (naiset)
13:40: 100 metriä, alkuerät (miehet)
14:05: Pituushyppy, karsinta (miehet) - Kristian Bäck, Henri Väyrynen
14.10: 400 metriä, alkuerät (naiset)
14.15: Kiekko, karsintaryhmä B (naiset)

Iltapäivä:

16.30: Kymmenottelu, korkeushyppy (miehet)
18.05: Keihäs, karsintaryhmä A (miehet) - Tero Pitkämäki, Antti Ruuskanen
18.05: 400 metrin aidat, alkuerät (miehet) - Jussi Kanervo, Oskari Mörö
18.30: 200 metriä, välierät (naiset)
18.50: Seiväshyppy, karsinta (miehet)
18.55: 3000 metrin estejuoksu, karsinta (miehet)
19:25: 800 metriä, alkuerät (naiset)
19.40: Keihäs, karsintaryhmä B (miehet) - Ari Mannio
19.40: Pituushyppy, karsinta (naiset)
19.55: 10 000 metriä, loppukilpailu (naiset) - Johanna Peiponen
20.10: Kuula, karsinta (naiset)
20.35: Kymmenottelu, 400 metriä (miehet)

Torstai 7. heinäkuuta (2. kisapäivä):
TV: (TV2 kello 10.50–15.30 ja TV2 16.45–21.15)

MIESTEN KEIHÄSFINAALI TORSTAINA - LUE TÄSTÄ TARKEMPI 2. KISAPÄIVÄN ENNAKKO JA VEDONLYÖNTIVIHJEET!

Aamupäivä:

11.00: Kymmenottelu, 110 metrin aidat (miehet)
11.05: Seiväshyppy, karsinta (naiset) - Minna Nikkanen, Wilma Murto
11.50: Kymmenottelu, kiekko, ryhmä A (miehet)
12.10: Kolmiloikka, karsinta (miehet)
12.20: 200 metriä, alkuerät (miehet) - Samuli Samuelsson
13.00: Keihäs, karsintaryhmä A (naiset) - Jenni Kangas, Heidi Nokelainen, Sanni Utriainen*
13.05: 800 metriä, alkuerät (miehet)
13.10: Kymmenottelu, kiekko, ryhmä B (miehet)
13.45: 100 metriä, alkuerät (naiset)
14.15: Kymmenottelu, seiväs (miehet)
14.25: Keihäs, karsintaryhmä B (naiset) - Jenni Kangas, Heidi Nokelainen, Sanni Utriainen*

* = Karsintaryhmät arvotaan edellisenä päivänä

Iltapäivä:

17.15: Kymmenottelu, keihäs, ryhmä A (miehet)
17.15: 400 metrin aidat, välierät (miehet) - Oskari Mörö
17.35: Kiekko, karsintaryhmä A (miehet)
17.45: 400 metriä, välierät (miehet)
18.05: Kuula, loppukilpailu (naiset)
18.10: 100 metrin aidat, välierät (naiset) - Nooralotta Neziri*Reetta Hurske
18.20: Kymmenottelu, keihäs, ryhmä B (miehet)
18.30: Korkeushyppy, loppukilpailu (naiset)
18.35: 400 metriä, välierät (naiset)
19.00: 100 metriä, välierät (miehet)
19.15: Kiekko, karsintaryhmä B (miehet)
19.20: Pituushyppy, loppukilpailu (miehet) - Kristian Bäck
19.25: 1500 metriä, alkuerät (miehet)
19.35: Keihäs, loppukilpailu (miehet) - Antti Ruuskanen
19.50: 800 metriä, välierät (naiset)
20.10: 200 metriä, loppukilpailu (naiset)
20.20: Kymmenottelu, 1500 metriä (miehet)
20.40: 100 metrin aidat, loppukilpailu (naiset)
20.50: 100 metriä, loppukilpailu (miehet)

* = Nooralotta Neziri pääsee automaattisesti välieriin

Perjantai 8. heinäkuuta (3. kisapäivä):
TV: (TV2 kello 13.05–15.45 ja TV2 18.55–23.00)

PERJANTAIN TARKEMPI OHJELMA JA VIHJEET: Yleisurheilun EM-kisat - kolmas kisapäivä!

Aamupäivä:

13.15: Seitsenottelu, 100 metrin aidat (naiset)
13.30: Moukari, karsintaryhmä A (miehet) - David Söderberg
13.55: 110 metrin aidat, alkuerät (miehet) - Elmo Lakka
14.00: Seitsenottelu, korkeushyppy (naiset)
14.10: Kolmiloikka, karsinta (naiset) - Kristiina Mäkelä
14.30: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (naiset) - Sandra Eriksson, Camilla Richardsson
14.40: Moukari, karsintaryhmä B (miehet) - Tuomas Seppänen
15.15: 400 metrin aidat, alkuerät (naiset) - Anniina Laitinen, Hilla Uusimäki 

Iltapäivä:

19.05: Seitsenottelu, kuula (naiset)
19.10: Moukari, loppukilpailu (naiset)
19.15: 1500 metriä, alkuerät (naiset)
19.35: 800 metriä, välierät (miehet)
19.50: 200 metriä, välierät (miehet)
20.10: Seiväshyppy, loppukilpailu (miehet)
20.15: 100 metriä, välierät (naiset)
20.20: Pituushyppy, loppukilpailu (naiset)
20.40: 400 metrin aidat, loppukilpailu (miehet) - Oskari Mörö
20.50: 400 metriä, loppukilpailu (miehet)
21.00: Seitsenottelu, 200 metriä (naiset)
21.15: Kiekko, loppukilpailu (naiset)
21.25: 400 metriä, loppukilpailu (naiset)
21.35: 200 metriä, loppukilpailu (miehet)
21.45: 10 000 metriä, loppukilpailu (miehet)
22.25: 3000 metrin estejuoksu, loppukilpailu (miehet)
22.45: 100 metriä, loppukilpailu (naiset)

Lauantai 9. heinäkuuta (4. kisapäivä):
TV: (TV2 kello 13.50–16.30 ja TV2 19.30–23.10)

LAUANTAIN TARKEMPI OHJELMA JA VIHJEET: Yleisurheilun EM-kisat - Neljäs kisapäivä!

Aamupäivä:

14.00: Seitsenottelu, pituushyppy (naiset)
14.05: Kuula, karsinta (miehet) - Arttu Kangas
14.55: 4x400 metrin viesti, alkuerät (naiset)
15.10: Korkeushyppy, karsinta (miehet)
15.20: Seitsenottelu, keihäs, ryhmä A (naiset)
15.25: 4x400 metrin viesti, alkuerät (miehet)
16.25: Seitsenottelu, keihäs, ryhmä B (naiset)

Iltapäivä:

19.35: Keihäs, loppukilpailu (naiset) - Jenni Kangas
20.15: 110 metrin aidat, välierät (miehet) - Elmo Lakka
20.20: Seiväshyppy, loppukilpailu (naiset) - Minna Nikkanen, Wilma Murto
20.40: 4x100 metrin viesti, alkuerät (miehet) - Suomi
20.45: Kolmiloikka, loppukilpailu (miehet)
21.00: 4x100 metrin viesti, alkuerät (naiset)
21.20: 400 metrin aidat, välierät (naiset) - Hilla Uusimäki
21.35: Kiekko, loppukilpailu (miehet)
21.45: Seitsenottelu, 800 metriä (naiset)
22.05: 5000 metriä, loppukilpailu (naiset)
22.30: 110 metrin aidat, loppukilpailu (miehet)
22.40: 800 metriä, loppukilpailu (naiset)
22.50: 1500 metriä, loppukilpailu (miehet)

** = Kilpailevat mikäli ovat päässeet jatkoon

Sunnuntai 10. heinäkuuta (5. kisapäivä):
TV: (TV2 kello 10.20–12.30 ja TV2 17.40–20.15)

Aamupäivä:

10.30: Puolimaraton, loppukilpailu (naiset) - Anne-Mari Hyryläinen, Minna Lamminen, Laura Manninen
10.50: Puolimaraton, loppukilpailu (miehet) - Jarkko Järvenpää

Iltapäivä:

18.00: Korkeushyppy, loppukilpailu (miehet)
18.05: 400 metrin aidat, loppukilpailu (naiset)
18.10: Moukari, loppukilpailu (miehet) - David Söderberg
18.15: 3000 metrin estejuoksu, loppukilpailu (naiset) - Sandra Eriksson
18.25: Kolmiloikka, loppukilpailu (naiset) - Kristiina Mäkelä
18.30: Kuula, loppukilpailu (miehet)
18.35: 4x100 metrin viesti, loppukilpailu (naiset)
18.45: 1500 metriä, loppukilpailu (naiset)
18.55: 4x100 metrin viesti, loppukilpailu (miehet)
19.10: 5000 metriä, loppukilpailu (miehet)
19.30: 800 metriä, loppukilpailu (miehet)
19.40: 4x400 metrin viesti, loppukilpailu (naiset)
19.50: 4x400 metrin viesti, loppukilpailu (miehet)