Yleisurheilun MM-kisojen 2017 ohjelma ja aikataulu

Yleisurheilun MM-kisat vuosimallia 2017 tahkotaan läpi Iso-Britanniassa Lontoossa, sillä samaisella olympiastadionilla, jolla kisailtiin yleisurheilussa vuoden 2012 kesäolympialaisissa. MM-kisat starttaavat perjantaina 4. elokuuta, ja kestävät yhtäjaksoisesti ilman välipäiviä aina sunnuntaihin 13. elokuuta saakka. 

Suomalaisittain katseet kohdistuvat tuttuun tapaan miesten keihäänheittoon, josta täytyy ehdottomasti odottaa jokavuotista arvokisamenestystä. Miesten keihään karsinnat heitetään seitsemäntenä kisapäivänä, torstaina 10. elokuuta ja miesten keihäsfinaali kisataan puolestaan lauantaina 12. elokuuta klo 22:15 alkaen Suomen aikaa.

Keihäänheiton ohella huomiota kannattaa kiinnittää Lontoon MM-kisoissa yhteen suureen herraan, johon toki jokainen silmäpari on varmasti jo valmiiksi kohdistettuna. Jamaikan pikajuoksun elävän legendan Usain Boltin huhuillaan nimittäin juoksevan Lontoossa viimeistä kertaa MM-estradilla, joten tämä saattaa hyvinkin olla viimeinen kerta "Salaman" näkemiseen MM-kilparadoilla!

Miesten 100 metrin finaali on ohjelmassa toisena kisapäivänä, lauantaina 5. elokuuta klo 23:45 alkaen. Miesten 200 metrin loppukilpailu nähdään puolestaan torstaina 10. elokuuta klo 23:50 alkaen. Usain Boltin "voisi odottaa" olevan mukana molemmissa karkeloissa...

Yleisurheilun MM-kisat 2017 aikataulu

Lontoon MM-kisojen kilpailuohjelma on julkaistu jo lähes kokonaan, sillä kyseisestä aikataulusta puuttuu vain maraton- sekä kävelymatkojen kisa-ajankohdat. Kisajärjestäjät kertovat verkkosivuillaan, että näiden kilpailujen alkamisajat päätetään lähitulevaisuudessa.

Huom! Kaikki aikataulussa esitetyt kellonajat ovat Suomen aikaa!

[ Onko pelikassasi lopussa? Tarjolla lukuisia uusia vedonlyöntibonuksia! >>> ]

Perjantai, 4. elokuuta (1. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

21:00: 100 metriä, karsinta (miehet)
21:20: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (miehet)
21:30: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)
21:35: 1500 metriä, alkuerät (naiset)
21:45: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
22:20: 100 metriä, alkuerät (miehet)
22:45: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (miehet)
23:20: 10,000 metriä, finaali (miehet)
23:53: 10,000 metriä, palkintojenjako (miehet)¨

Lauantai, 5. elokuuta (2. kisapäivä):

Aamupäivä:

12:00: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (miehet)
12:05: Seitsenottelu, 100 metrin aidat (naiset)
12:35: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (naiset)
12:45: 400 metriä, alkuerät (miehet)
13:00: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (naiset)
13:30: Seitsenottelu, pituushyppy (naiset)
13:45: 100 metriä, alkuerät (naiset)
14:05: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (naiset)
14:45: 800 metriä, alkuerät (miehet)

Iltapäivä:

21:00: Seitsenottelu, kuulantyöntö (naiset)
21:05: 100 metriä, välierät (miehet)
21:25: Kiekonheitto, finaali (miehet)
21:35: 1500 metriä, välierät (naiset)
22:05: Pituushyppy, finaali (miehet)
22:10: 10 000 metriä, finaali (naiset)
23:00: Seitsenottelu, 200 metriä (naiset)
23:35: Pituushyppy, palkintojenjako (miehet)
23:45: 100 metriä, finaali (miehet) 

Sunnuntai, 6. elokuuta (3. kisapäivä):

Aamupäivä:

12:00: Seitsenottelu, pituushyppy (naiset)
12:05: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (miehet)
12:40: Seiväshyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)
13:05: 400 metrin aidat, alkuerät (miehet)
13:45: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä A (naiset)
13:55: 400 metriä, alkuerät (naiset)
14:55: 110 metrin aidat, alkuerät (miehet)

Iltapäivä:

15:00: Seitsenottelu, keihäänheitto, ryhmä B (naiset)
20:40: Kiekonheitto, palkintojenjako (miehet)
20:45: 10 000 metriä, palkintojenjako (naiset)
20:50: 100 metriä, palkintojenjako (miehet)
21:00: Seiväshyppy, finaali (miehet)
21:05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (naiset)
21:10: 100 metriä, välierät (naiset)
21:40: 400 metriä, välierät (miehet)
22:10: 110 metrin aidat, välierät (miehet)
22:30: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (naiset)
22:35: Kuulantyöntö, finaali (miehet)
22:40: Seitsenottelu, 800 metriä (naiset)
23:15: 800 metriä, välierät (miehet)
23:50: 100 metriä, finaali (naiset)
23:53: Seitsenottelu, palkintojenjako (naiset)

[ Tarjolla huikea määrä uusia kasinobonuksia! - Tässä päivitetty bonus-lista! >>> ]

Maanantai, 7. elokuuta (4. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

20:10: Seiväshyppy, palkintojenjako (naiset)
20:15: Kuulantyöntö, palkintojenjako (miehet)
20:20: 100 metriä, palkintojenjako (naiset)
20:30: Kolmiloikka, karsintaryhmät A & B (miehet)
21:00: Moukarinheitto, finaali (naiset)
21:15: 400 metrin aidat, alkuerät (naiset)
22:15: 400 metrin aidat, välierät (miehet)
22:25: Kolmiloikka, finaali (naiset)
22:55: 400 metriä, välierät (naiset)
23:15: Moukarinheitto, palkintojenjako (naiset)
23:30: 110 metrin aidat, finaali (miehet)
23:50: 1500 metriä, finaali (naiset)

Tiistai, 8. elokuuta (5. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

20:10: Kolmiloikka, palkintojenjako (naiset)
20:15: 110 metrin aidat, palkintojenjako (miehet)
20:30: 3000 metrin estejuoksu, alkuerät (naiset)
21:20: Keihäänheitto, finaali (naiset)
21:30: 200 metriä, alkuerät (miehet)
21:35: Seiväshyppy, finaali (miehet)
22:35: 400 metrin aidat, välierät (naiset)
22:40: Kuulantyöntö, karsintaryhmät A & B (naiset)
23:10: 3000 metrin estejuoksu, finaali (miehet)
23:20: 1500 metriä, palkintojenjako (naiset)
23:35: 800 metriä, finaali (miehet)
23:40: 3000 metrin estejuoksu, palkintojenjako (miehet)
23:50: 400 metriä, finaali (miehet)

Keskiviikko, 9. elokuuta (6. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

20:40: Keihäänheitto, palkintojenjako (naiset)
20:45: 800 metriä, palkintojenjako (miehet)
20:50: 400 metriä, palkintojenjako (miehet)
21:05: 200 metriä, alkuerät (naiset)
21:10: Pituushyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
21:20: Moukarinheitto, karsintaryhmä A (miehet)
21:55: Seiväshyppy, palkintojenjako (miehet)
22:05: 5000 metriä, alkuerät (miehet)
22:25: Kuulantyöntö, finaali (naiset)
22:50: Moukarinheitto, karsintaryhmä B (miehet)
22:55: 200 metriä, välierät (miehet)
23:30: 400 metrin aidat, finaali (miehet)
23:40: Kuulantyöntö, palkintojenjako (naiset)
23:50: 400 metriä, finaali (naiset)

Torstai, 10. elokuuta (7. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

20:15: 400 metrin aidat, palkintojenjako (miehet)
20:30: 5000 metriä, alkuerät (naiset)
21:05: Keihäänheitto, karsintaryhmä A (miehet)
21:10: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (naiset)
21:15: 400 metriä, palkintojenjako (naiset)
21:25: 800 metriä, alkuerät (naiset)
22:20: Kolmiloikka, finaali (miehet)
22:25: 1500 metriä, alkuerät (miehet)
22:35: Keihäänheitto, karsintaryhmä B (miehet)
23:05: 200 metriä, välierät (naiset)
23:35: 400 metrin aidat, finaali (naiset)
23:50: 200 metriä, finaali (miehet)

[ Päivitetty tarjous-lista: Lunasta helposti ilmaiskierroksia ilman talletusta! >>> ]

Perjantai, 11. elokuuta (8. kisapäivä):

Aamupäivä:

12:00: Kymmenottelu, 100 metriä (miehet)
12:10: Kiekonheitto, karsintaryhmä A (naiset)
12:45: 100 metrin aidat, alkuerät (naiset)
13:05: Kymmenottelu, pituushyppy (miehet)
13:15: Korkeushyppy, karsintaryhmät A & B (miehet)
13:35: Kiekonheitto, karsintaryhmä B (naiset)
14:55: Kymmenottelu, kuulantyöntö (miehet)

Iltapäivä:

19:00: Kymmenottelu, korkeushyppy (miehet)
20:40: 400 metrin aidat, palkintojenjako (naiset)
20:45: 200 metriä, palkintojenjako (miehet)
20:50: Kolmiloikka, palkintojenjako (miehet)
21:05: 100 metrin aidat, välierät (naiset)
21:10: Pituushyppy, finaali (naiset)
21:35: 800 metriä. välierät (naiset)
22:10: 1500 metriä, välierät (miehet)
22:30: Moukarinheitto, finaali (miehet)
22:45: Kymmenottelu, 400 metriä (miehet)
23:15: Pituushyppy, palkintojenjako (naiset)
23:25: 3000 metrin estejuoksu, finaali (naiset)
23:50: 200 metriä, finaali (naiset) 

Lauantai, 12. elokuuta (9. kisapäivä):

Aamupäivä:

12:00: Kymmenottelu, 110 metrin aidat (miehet)
12:35: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (naiset)
12:55: 4 x 100 metrin viesti, alkuerät (miehet)
13:00: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä A (miehet)
13:20: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (naiset)
13:50: 4 x 400 metrin viesti, alkuerät (miehet)
14:20: Kymmenottelu, kiekonheitto, ryhmä B (miehet)

Iltapäivä:

16:15: Kymmenottelu, seiväshyppy (miehet)
19:30: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä A (miehet)
20:35: 3000 metrin estejuoksu, palkintojenjako (naiset)
20:40: HMoukarinheitto, palkintojenjako (miehet)
20:45: 200 metriä, palkintojenjako (naiset)
20:55: Kymmenottelu, Keihäänheitto, ryhmä B (miehet)
21:05: Korkeushyppy, finaali (naiset)
22:05: 100 metrin aidat, finaali (naiset)
22:15: Keihäänheitto, finaali (miehet)
22:20: 5000 metriä, finaali (miehet)
22:45: Kymmenottelu, 1500 metres (miehet)
23:10: 100 metrin aidat, palkintojenjako (naiset)
23:30: 4 x 100 metrin viesti, finaali (naiset)
23:35: 5000 metriä, palkintojenjako (miehet)
23:40: Korkeushyppy, palkintojenjako (naiset)
23:50: 4 x 100 metrin viesti, finaali (miehet)
23:55: Kymmenottelu, palkintojenjako (miehet)

[ Kaikki nettikasinot paketoituna kätevästi yhteen nippuun! Katso kattava casino-listaus tästä! ]

Sunnuntai, 13. elokuuta (10. kisapäivä):

Aamupäivä:

Ei kilpailutapahtumia.

Iltapäivä:

20:35: Keihäänheitto, palkintojenjako (miehet)
20:40: 4 x 100 metrin viesti palkintojenjako (naiset)
20:46: 4 x 100 metrin viesti, palkintojenjako (miehet)
21:00: Korkeushyppy, finaal (miehet)
21:10: Kiekonheitto, finaali (naiset)
21:35: 5000 metriä, finaali (naiset)
22:10: 800 metriä, finaali (naiset)
22:30: 1500 metriä, finaali (miehet)
22:42: 5000 metres, palkintojenjako (naiset)
22:55: 4 x 400 metrin viesti, finaali (naiset)
23:00: 800 metriä, palkintojenjako (naiset)
23:05: Kiekonheitto, palkintojenjako (naiset)
23:15: 4 x 400 metrin viesti, finaali (miehet)
23:21: 1500 metriä, palkintojenjako (miehet)
23:26: Korkeushyppy, palkintojenjako (miehet)
23:31: 4 x 400 metrin viesti, palkintojenjako (naiset)
23:37: 4 x 400 metrin viesti, palkintojenjako (miehet)

 Bonuksia vedonlyöntiin:
Peliyhtiöt
Kaikki vedonlyöntisivustot
Rizk Rizk >>
100% bonusta 100€ asti!
Nopeampi.com Nopeampi.com >>
Vedonlyöntiä ilman rekisteröitymistä
Coolbet Coolbet >>
150€ bonusta (100%)!
Betzest Betzest >>
Talletusvapaa 5€ ilmaisveto!
Leo Vegas LeoVegas >>
100% / 50€ bonusta alkuun
Schnellwetten Schnellwetten >>
Ilman tilejä, 97€ bonus!
Betsafe Betsafe >>
Jopa 200€ bonusta (100%)!
RedBet Redbet >>
100€ ilmaisvetoina!
Bethard Bethard >>
100€ ensitalletusbonus!
Lucky Casino LuckyCasino >>
Riskitön 25 euroa!
Mobilebet MobileBet >>
Talleta 20€, saat 80€!
ComeOn ComeOn! >>
Talleta 10€, saat 50€!
Guts Guts >>
100%/100€ bonus (koodi: SPORT)
Night Rush NightRush >>
50% bonusta 100€ asti
Fastbet FastBet >>
50€ bonusta + ei tilejä!

 

 

Turtlebet?

TurtleBet on suomalaislähtöisten, pitkän linjan rahapeliammattilaisten perustama viihteellinen elämäntapasivusto. Vedonlyönti ja netin viihdepelit (casino) ovat kuuluneet osaamisalueeseemme jo yli vuosikymmenen ajan.

Herra Turtle tarjoaa tietoutta rahapeleistä ja paneutuu pelureita kutkuttaviin aiheisiin. Pelaa vastuullisesti. K-18!

Käyttäjäkokemuksen parantamiseksi käytämme sivustollamme evästeitä. Jatkamalla palvelun käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.
Lisätietoa... Ok