F1 - Formula 1 vedonlyönti

27.01.2022

Oppaamme pitää sisällään kisa-ajankohdat, viralliset tallikokoonpanot ja useita eri vinkkejä veikkaamiseen! Löydä myös parhaat vedonlyöntisivustot.

F1 (Formula One) on suosittu hyvin suosittu moottoriurheilulaji, ja täten luonnollisesti myös suosittu vedonlyöntikohde. Lajissa kilpailee yleisesti ottaen n. 10 tallia, joihin jokaiseen mahtuu kaksi kuljettajaa, johtaen n. 20 kuljettajan taisteluun ratojen kuninkuudesta.

Formula 1 on siinä mielessä helppo laji sen seuraajalle, että se kilpaillaan vain Grand Prix-formaatissa. Muita turnauksia tai erikoiskilpailuja ei juuri olekaan, joten kunhan pääasiallinen kilpailukalenteri on muistissa, on homma sillä selvä. Kilpailut alkavat maaliskuussa ja loppuvat marraskuussa. Tarkempi kisa-aikataulu löytyy oppaastamme.

F1:sen suosio perustuu sen uskomattoman nopeisiin autoihin, ja tietynlaiseen luksusbrändiin, joka korostuu mm. samppanjapullojen korkkaamiseen palkintopalleilla. Nopeat autot ovat aina olleet status-symboli jo itsessään, ja F1:sessä tämä kaikki on otettu huomioon lajin yleisöä ajatellen, luoden erittäin viihdyttävän kokonaisuuden.

Oppaamme pitää sisällään kisa-ajankohdat, viralliset tallikokoonpanot ja useita eri vinkkejä veikkaamiseen! Löydä myös parhaat vedonlyöntisivustot.

Parhaat vedonlyöntisivut – F1

1
Bet365
5/5
100€
Talletusbonus
0
Ilmaiskierrosta
Klassikko!
100 € bonus
Suomalaisten suosikki
Bonus vain uusille pelaajille (ensitalletuksella), Skrill, Neteller tai Skrill 1-Tap -talletuksilla bonusta ei voi lunastaa. Säännöt ja ehdot pätevät, K18. Pelaa vastuullisesti.

Lisätietoja kasinosta

Bet365:n bonus: 100% aina 100€ asti, kierrätysvaatimus: 3x. Minimikerroin kierrätykseen: 1.50. Kierrätys suoritettava: 30 päivän sisällä. Minimitalletus bonuksen lunastamiseen: 10 €
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2000
Omistaja:  -
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/531/2018
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  
Kotiutuksen kesto: 
Maksutavat: 
2
Betinia
4.5/5
500€
Talletusbonus
200
Ilmaiskierrosta
500€/200€ bonus
Bonuksia sekä kasinolle että vedonlyöntiin
Suomenkielinen ja verovapaa
Betinia on täyden palvelun pelisivusto, joka tarjoaa sekä nettikasinon että urheiluvedonlyönnin. Tämä uusi nettikasino palvelee suomen kielellä, ja Betinian valikoimissa on yli 10 kpl erilaisia bonuksia sekä uusille että vanhoille asiakkaille!

Lisätietoja kasinosta

Betinialla on tarjolla useita erilaisia bonuksia sekä nettikasinolle että urheiluvedonlyöntiin! Ensitalletusbonuksen lisäksi tarjolla on erillinen tervetuliaisbonus, viikottaisia reload bonuksia, ja live-kasinon oma bonus!
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2020
Omistaja:  Romix Limited
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/486/2018
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  20
Kotiutuksen kesto: 1-5 pankkipäivää
Maksutavat: Trustly, Visa, Neteller, Mastercard, Skrill, Verkkopankkitalletus
3
888 Casino
4/5
388€
Talletusbonus
0
Ilmaiskierrosta
100% bonus 140€
Kampanjakoodi: welcome200
Maltan pelilisenssi (MGA)
Yksi pisimpään netissä toimineista kasinoista, 888 Casino tarjoaa uusille pelaajille yhteensä peräti 140 euron arvoisen bonus-paketin!

Lisätietoja kasinosta

Ensitalletuksella max 140 € bonus 100%!
Tietoa kasinosta
Nettisivut:  https://www.888.com
Perustettu:  1997
Omistaja:  888 Holdings Plc
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/CRP/543/2018
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10€
Kotiutuksen kesto: 1-4 päivää maksutavasta riippuen
Maksutavat: Visa, Mastercard, Paypal, Skrill, Neteller, Verkkopankkitalletus, PaysafeCard
4
Rabona
3.5/5
500€
Talletusbonus
200
Ilmaiskierrosta
Vedonlyöntiin 200€ bonus
Kasinolle 500€ bonus
Laaja valikoima vedonlyöntikohteita
Juuri markkinoille saapunut Rabona Casino on monipuolinen uusi kasino ilman rekisteröitymistä. Testaa 100% bonuksella 500 euroon asti 200 ilmaiskiepin kera!

Lisätietoja kasinosta

Rabona edustaa kasinomaailman täyden palvelun pelipaikkoja. Koppaa haltuun 500 euron bonarit ja kylkeen maistuvat 200 spinniä.
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2019
Omistaja:  Araxio Development N.V.
Lisenssi:  Curacao
Lisenssinumero:  8048/JAZZ2016-064
Puhelinnumero:  +213412412412
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10 euroa
Kotiutuksen kesto: 1-5 pankkipäivää
Maksutavat: Verkkopankkitalletus, Skrill, Neteller, Mastercard, Visa
5
FansBet
4.5/5
1500€
Talletusbonus
0
Ilmaiskierrosta
Faneilta faneille
Paljon bonuksia kasinolle ja vedonlyöntiin
Live-, ja virtuaalivedot
Tänään herra Turtlen hellään huomaan on saapunut FansBet, joka on makoisin vedonlyönti- ja kasinosivusto pitkään aikaan. 50% sivuston tuotoista jaetaan nimittäin suoraan takaisin faneille!

Lisätietoja kasinosta

Fansbet tarjoaa kasinolle 100% bonuksen 500€ asti!
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2018
Omistaja:  Viral Interactive Limited
Lisenssi:  -
Lisenssinumero:  MGA/B2C/701/2019
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10€
Kotiutuksen kesto: Kotiutusten käsittelyaika on Fansbetilla 24h. Tämän jälkeen nostot saa eri kotiutustavoista riippuen oman käteen normaalisti 2-6 päivän sisällä. Nopeimmat kotiutukset saa nettilompakoilla.
Maksutavat: 
6
Mr Play
4/5
200€
Talletusbonus
100
Ilmaiskierrosta
Uudehko Mr Play on jälleen auki kaikille suomalaisille pelaajille. Voitot ovat täällä verovapaita! Hyödynnä alkuun tervetuliaisbonukset, joista saat 200 € bonusrahaa & 100 ilmaista pelikierrosta.

Lisätietoja kasinosta

Mr.Play nettikasino hutkii tarjolle 100%/200€ ensitalletusbonuksen, jonka mukana pelaajat voivat napata myös 20 kpl ilmaiskierroksia. Loput bonus-paketin ilmaiskiepit saa 2. ja 3. talletuksella!
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2017
Omistaja:  Aspire Global International Ltd. / Marketplay Ltd.
Lisenssi:  -
Lisenssinumero:  -
Puhelinnumero:  0942454741
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10€
Kotiutuksen kesto: Kotiutusten saaminen omaan näppiin kestää noin 3-8 arkipäivää. Nopeiten saat rahasi kotiuttamalla Trustly-palvelulla tai käyttämällä nostoissa nettilompakoita (näillä maksutavoilla nostojen kesto 3 arkipäivää).
Maksutavat: 
7
STS Bet
4/5
150€
Talletusbonus
0
Ilmaiskierrosta
Pelialan konkari
100€ bonus kasinolle ja vedoille
Bonuskoodi: CA100
Tällä kertaa Mr. Turtle pääsi iskemään käpälänsä kiinni sivustoon, jollaisia ei usein bittitaivaalle putkahdakaan! Kyseessä on aina vuodesta 1997 alkaen toiminut pitkän linjan pioneeri STS Bet, joka pitää hallussaan lähes puolikasta koko Puolan markkinaosuudesta.
Tietoa kasinosta
Perustettu:  1997
Omistaja:  STS.Bet Limited
Lisenssi:  -
Lisenssinumero:  HKT000053
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10€
Kotiutuksen kesto: 1-5 pankkipäivää rahansiirtotavasta riippuen
Maksutavat: Trustly, Visa, Mastercard, Neteller, Skrill, Paypal
8
TonyBet
4/5
300€
Talletusbonus
60
Ilmaiskierrosta
TonyBet nettikasinolla ilmaiskierrokset ilman talletusta (10 kpl) jaetaan nyt Turn Your Fortune -kolikkopeliin. Saat kierrokset pelitilillesi vain rekisteröitymällä sivustolle.

Lisätietoja kasinosta

Viron pelilisenssillä varustettu TonyBet on todella pitkään markkinoilla möyrinyt nettikasino (avattu jo 2009). Käytä ensitalletuksellasi RESOLUTION300 -bonuskoodia, ja saat 100%/300€ casinobonuksen ensitalletukseesi!
Tietoa kasinosta
Nettisivut:  https://tonybet.com/
Perustettu:  2009
Omistaja:  TonyBet OÜ
Lisenssi:  -
Lisenssinumero:  -
Puhelinnumero:  +44 2037 690147
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10 €
Kotiutuksen kesto: Noin 1-7 pankkipäivää riippuen käytetystä kotiutusmenetelmästä. Nettilompakoihin nostot voi saada 1 päivässä - verkkopankki- ja luottokorttikotiutukset ovat taasen huomattavasti hitaampia.
Maksutavat: 
9
iBet
4/5
0
Talletusbonus
250
Ilmaiskierrosta
100% bonus €100 asti
50% bonus €200 asti
100% bonari vedonlyöntiin
iBet nettikasino julkaistiin viime vuoden puolella, joten se on uusi tulokas alalle. Ulkonäöltään sivusto on hyvin tyylikäs, mutta mitään varsinaista teemaa ei kasinolla ole. Selkeä, punamustan väreillä varustettu kasino tarjoaa paljon hyvää uhkapelien ystäville!

Lisätietoja kasinosta

iBetin tervetuliaisbonus on jaettu kahteen ensimmäiseen talletukseen: 100% tervetuliaisbonus 50€ asti ensimmäisellä talletuksella, tai toisella 50% talletusbonus 200€ asti.
Tietoa kasinosta
Perustettu:  2020
Omistaja:   Claymore Malta Ltd.
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/748/2019
Puhelinnumero:  -
Sähköposti:  [email protected]
Rahansiirrot
Minimitalletus:  10
Kotiutuksen kesto: 1-4 pankkipäivää
Maksutavat: Visa, Mastercard, Neteller, Skrill, Euteller, PaysafeCard, Trustly

F1 kalenteri - 2022 kisa-aikataulu

F1 ulottuu siis ympäri maailmaa, ja kilpailuja ajellaan lähes koko vuoden lävitse. Koska jokainen rata on uniikki sen kierrosmäärältään, kokonaispituudeltaan sekä tietysti itse suunnitetultaan, löytää kova F1-analyytikko vahvuuksia ja heikkouksia aina kuljettajia tai talleja kohden. Siinä missä Itävallan kilpailurata on hyvin suoralinjainen, pitää Japanin Grand Prix taas enemmän kurveja ja Monacon rata tunnetaan hyvin ahtaana kaupunkiajona.

Paremmat autot ja tallit luonnollisesti pärjäävät paremmin radoilla, joissa ajetaan paljon suoraan, kun taas paremmat kuskit saattavat saada etua kurvikkailla ja ahtaammilla radoilla.

PaikkaAika
Bahrain18-20.3.2022
Saudi Arabia25-27.3.2022
Australia8-10.4.2022
Italia22-24.4.2022
Yhdysvallat6-8.5.2022
Espanja20-22.5.2022
Monaco27-29.5.2022
Azerbaidžan10-12.6.2022
Kanada17-19.6.2022
Iso-Britannia1-3.7.2022
Itävalta8-10.7.2022
Ranska22-24.7.2022
Unkari29-31.7.2022
Belgia26-28.8.2022
Alankomaat2-4.9.2022
Italia9-11.9.2022
Venäjä23-25.9.2022
Singapore30.9-2.10.2022
Japani7-9.10.2022
Yhdysvallat21-23.10.2022
Meksiko28-30.10.2022
Brasilia11-13.11.2022
Abu Dhabi18-20.11.2022

F1 2022 tallit & kuljettajat

10 tallia ja 20 kuljettajaa ottaa yhteen keskenään maailmanmestaruudesta. Jokaiseen talliin mahtuu siis kaksi kuljettajaa. Koska tallit harvemmin haluavat kuljettajien kilpailevan suoranaisesti keskenään toisiaan vastaan, löytyy tallista usein ns. ”ykköskuski”.

Tallit kilpailevat keskenään tallimestaruudesta, mutta suurelle yleisölle huomattavasti mielenkiintoisempi on itse kuskin maailmanmestaruus. Molemmista voidaan kuitenkin lyödä vetoa.

TalliKuljettajat
MercedesLewis Hamilton / George Russell
AlpineEsteban Ocon / Fernando Alonso
Haas F1 TeamMick Schumacher / Nikita Mazepin
Red Bull RacingMax Verstappen / Sergio Perez
McLarenLando Norris / Daniel Ricciardo
Aston MartinLance Stroll / Sebastian Vettel
FerrariCharles Leclerc / Carlos Sainz
AlphaTauriPierre Gasly / Yuki Tsunoda
Alfa RomeoValtteri Bottas / Guanyu Zhou
WilliamsAlexander Albon / Nicholas Latifi

F1 vedonlyöntiopas

Yhteen kauteen mahtuu usein tallimääräisesti noin 1-3 suosikkia, joista esimerkiksi viime aikoina Mercedes on ollut varsin ylivoimainen, ja tätä ennen taas Ferrari ja McLaren. Kuljettajien kohdalla ennakkosuosikit löytyvät luonnollisesti näiden tallien keskuudesta. Tässä muutama yleispätevä vinkki jos lähdetään lyömään vetoa F1:sessä.

  • Ole perillä mahdollisista säämuutoksista. Yksittäinen kuski saattaa olla huomattavasti heikompi sateessa kuin toinen. On hyvä tarkastaa päivän säätiedotuksia, mutta myös perehtyä edellisten vuosien säätapahtumiin kyseisellä radalla.
  • Perjantain harjoituskierroksia ei tietenkään lasketa mihinkään, mutta niiden kautta voidaan saada hyvin arvokasta informaatiota kilpailua/aika-ajoja varten.
  • Kapealla radalla (kuten Monacossa) on ohitus huomattavasti vaikeampaa. Aika-ajon paalupaikalla on tässä kohtaa siis huomattavasti enemmän arvoa.
  • Formula ykkösessä suosikit voittavat huomattavasti useammin kuin yllättäjät.
  • Jokainen rata on uniikki, ja täten jokainen rata koettelee eri tavoin sekä kuljettajia että tallejakin. Esimerkiksi kauden ensimmäisen kisan, Bahrainin kohdalla ovat sääolosuhteet usein hyvin kuumat ja kuivat. Tämä koettelee autoa hyvin eri tavoin kuin esim. Venäjän Grand Prixissä.
  • Tilastollisesti paalupaikalta aloittava kuski voittaa noin puolet kilpailuista.
  • Koska tallista löytyy aina kaksi kuljettajaa, on hyvä miettiä tallin sisäistä dynamiikkaa. Löytyykö tallista selkeästi yksi ykköskuski, ja kuinka paljon kakkoskuski yrittää avittaa tätä kuljettajaa? Toiset tallit pitävät tallin sisäisen kilpailun huomattavasti vapaampana kuin toiset.
  • Löydä joko kotimainen tai ulkomaalainen live-lähetys, jossa kommentaattorit ovat raudan kovia alan ammattilaisia. Kommentaattorit pystyvät usein tarjoamaan hyvin arvokasta informaatiota kisan kulusta. Etenkin live-vedoissa tämä on hyvin hyödyllinen elementti.

Yleiset vetomuodot

Formula ykkösessä on pääasiallisesti muutama vetomuoto, jotka ovat huomattavasti muita suositumpia. F1:sen parista ei löydy samalla tavalla kohteita, kuin esim. jalkapallossa lähes jokaisesta ottelutapahtumasta voidaan veikata.

Voittajaveikkaus tai palkintosijaveikkaus

Yleisin, ja etenkin aloittelevalle veikkaajalle paras muoto on yksinkertaisesti veikata voittajaa. Voimme veikata esim. että Valtteri Bottas voittaa Bahrain GP:n tietyillä kertoimilla. Voittokertoimet ovat yleensä melko hyvät, ellei aivan kristallinkirkasta suosikkia löydy.

Taas varmempi vaihtoehto on veikata palkintopallisijoitusta (1-3). Täten luonnollisesti kertoimet putoavat, mutta veikkaus on varmempi. Useasti ennakkosuosikit sijoittuvat vähintään palkintopallille, ellei mitään dramaattisia ongelmia synny kisan aikana.

Pidemmän tähtäimen vedot

Voidaan tietysti veikata suoraan maailmanmestaria, ja kertoimethan luonnollisesti vaihtelevat joka kisan jälkeen, sekä muiden tapahtumien myötä (esimerkiksi kuskin vaihtaessa tallia).

Tallimestaria voidaan myös veikata, ja sekä tähän että maailmanmestarin veikkaamiseen saadaan joustoa. Voimme vaikkapa veikata, että McLaren voittaa kuudesta ensimmäisestä GP:stä viisi, ja tähän lasketaan sitten kerroin.

F1 Aika-ajot ja veikkaaminen

Toisinaan aika-ajot ovat aivan yhtä jännittäviä kuin itse kilpailukin. Yksi yleinen veikkausmetodi on niin kutsuttu ”One-two”, eli tässä tapauksessa veikataan yksittäisen tallin saavan itselleen molemmat kärkipaikat.

Voimme myös veikata esimerkiksi heikomman kuskin/tallin puolesta tavalla, että pääseekö kuljettaja X kolmannelle (Q3) aika-ajokierrokselle, vai ei.

Live-vedot

Live-vedot ovat jokaisessa urheilulajissa nostaneet päätään viime vuosina, ja etenkin F1:sen kohdalla saadaan tätä kautta esille erittäin mielenkiintoisia kertoimia. Eri varikkopysähdystaktiikat ja säämuutokset saattavat muuttaa kisan kulkua huomattavasti.

Etenkin live-vedoissa oma lajikohtainen tietämys korostuu.

F1 live stream

Suorana F1:sen seuraaminen onnistuu kotimaassamme helpoiten käyttäen joko V Sport tai Viaplay-palveluita. TV-oikeudethan vaihtelevat usein jopa vuosittain, ja vielä viime vuonna katseltiin formuloita pääasiallisesti Cmore-palvelun kautta.

Lähetysarkistot saadaan taas ostettua suoraan F1:sen omilta virallisilta sivuilta. Hinta ei ole kummoisempi (n. 27 € vuodessa), ja tämä voi olla erittäin hyödyllinen työkalu, kun lähdetään miettimään vedonlyöntiä.

Jos taas halutaan katsoa ulkomaiden TV-kanavilta lähetyksiä suorana, tarvitaan tähän jonkinlainen VPN-järjestelmä, mutta meidän paikkamme ei ole neuvoa siitä sen enempää.

F1 formaatti ja säännöistä

F1 pitää sisällään 23 Grand Prix-kilpailua. Jokaiseen kilpailuun mahtuu ensin kolme perjantain harjoituskierrosta, jonka jälkeen lähdetään kaahaamaan aika-ajoja lauantaina. Aika-ajot määrittävät siis lähtöpaikat itse kilpailua varten, joka taas ajetaan sunnuntaina. Vedonlyömisen kannalta aika-ajot ovat niin ikään hyvin tärkeä seuraamisen kohde.

Aika-ajot ovat jaettu kolmeen ”erään”. Ensimmäiseen erään (Q1) osallistuvat kaikki kuljettajat, jonka päätteeksi viisi hitainta eliminoidaan pois. Q2:sen kohdalla 15 autoa ajaa, ja taas viisi hitainta eliminoidaan pois kierroksen päätteeksi. Lopuksi (Q3) kymmenen nopeinta päättävät kärkipaikkojen järjestyksen.

Koska aika-ajoissa saadaan ajaa niin monta kierrosta kuin vain kukin kerkeää, liittyy tähän paljon strategiaa ja taktikointia; kuinka paljon vietetään aikaa radalla suhteessa varikkoon.

Aika-ajojakin tärkeämpi seikka on tietysti itse kisan lopputulos. Jokaisen kisan ensimmäinen saa 25 pistettä, toinen 18 pistettä ja kolmas 15 pistettä. Kymmenes sija on viimeinen pistesija, antaen kuljettajalle yhden pisteen – toisin sanoen siis puolet kuskeista jäävät ilman pisteitä. 23 kilpailun jälkeen yhteenlaskettu pistesaldo määrittää maailmanmestarin.

Kilpailuissa niin ikään strategialla ja taktiikalla on paljon merkitystä. Se minkälaisia rengastyyppejä valitaan eri sääolosuhteisiin, ja mikä on muutenkin yleinen varikkotaktiikka, ovat hyvin suuri osa kilpailumenestystä. Esim. toinen kuski käy kolme kertaa varikolla ja toinen kaksi kertaa. Luonnollisesti kolmella varikkostopilla saadaan tuoretta rengasta käyttöön läpi kisan, mutta varikkopysähdykset vievät tietysti aikaa. Toki myös pienemmällä tankilla auto kulkee nopeammin kuin täydellä.

Vedonlyöjät tyypillisesti veikkaavat sekä yksittäisten kisojen voittajia, että myös koko kauden mestaruutta. Toiset lyövät vetoa tallin puolesta, ja toiset taas yksittäisen kuskin puolesta.

avatar

Mr. Turtle

Hei, olen Mr. Turtle, Turtlebet.com:in pääeditori ja kaikkitietävä velho. Nikin takaa löytyy ahkera kasinopelaaja, joka suosii pikakasinoita, sillä rekisteröitymisen ja KYC prosessin kanssa säätäminen on ajantuhlausta. Lempibonus: Cashback