F1 - Formula 1 vedonlyönti

21.09.2022

Oppaamme pitää sisällään kisa-ajankohdat, viralliset tallikokoonpanot ja useita eri vinkkejä veikkaamiseen! Löydä myös parhaat vedonlyöntisivustot.

F1 (Formula One) on suosittu hyvin suosittu moottoriurheilulaji, ja täten luonnollisesti myös suosittu vedonlyöntikohde. Lajissa kilpailee yleisesti ottaen n. 10 tallia, joihin jokaiseen mahtuu kaksi kuljettajaa, johtaen n. 20 kuljettajan taisteluun ratojen kuninkuudesta.

Formula 1 on siinä mielessä helppo laji sen seuraajalle, että se kilpaillaan vain Grand Prix-formaatissa. Muita turnauksia tai erikoiskilpailuja ei juuri olekaan, joten kunhan pääasiallinen kilpailukalenteri on muistissa, on homma sillä selvä. Kilpailut alkavat maaliskuussa ja loppuvat marraskuussa. Tarkempi kisa-aikataulu löytyy oppaastamme.

F1:sen suosio perustuu sen uskomattoman nopeisiin autoihin, ja tietynlaiseen luksusbrändiin, joka korostuu mm. samppanjapullojen korkkaamiseen palkintopalleilla. Nopeat autot ovat aina olleet status-symboli jo itsessään, ja F1:sessä tämä kaikki on otettu huomioon lajin yleisöä ajatellen, luoden erittäin viihdyttävän kokonaisuuden.

Oppaamme pitää sisällään kisa-ajankohdat, viralliset tallikokoonpanot ja useita eri vinkkejä veikkaamiseen! Löydä myös parhaat vedonlyöntisivustot.

Parhaat F1-vedonlyöntisivustot

1
LeoVegas
5/5
Talletusbonus
2 x 100% voitontehostus
Kuuluisa mobiilikasino
Maineikas operaattori monipuolisella pelivalikoimalla
Maltan lisenssi

LeoVegas

Bonus

100 % ensitalletusbonus aina 1 000 € asti + 25 ilmaiskierrosta sekä voitontehosteita vedonlyöntiin

LeoVegas on jo vuosien ajan kuulunut suosituimpien nettikasinoiden joukkoon ja uonna 2016 se otti valikoimaansa myös vedonlyönnin! Tämä mobiilikasinojen uran uurtaja on pysynyt loistavasti mukana kilpailussa ja onnistunut tuomaan markkinoille jotain uutta ja mielenkiintoista aina näihin päiviin saakka.

Leo Vegas kehittyy koko ajan ja on saanut suitsutusta ennen kaikkea mobiilisivustonsa toimivuudesta. Kasinopelit puhelimella ja padilla kehittyvät sekä yleistyvät koko ajan. Tällä saralla Leo Vegas on todella lähellä maailman huippua ja ansaitusti kerännyt palkintojakin aiheesta.

+ Mobiilikasinoiden kruunamaton kuningas

+ Kasino ja vedonlyönti yhdessä

+ Mainekas operaattori Maltan lisenssillä

-Ei varsinaista tervetuliaisbonusta vedonlyöntiin

Bonus

100 % ensitalletusbonus aina 1 000 € asti + 25 ilmaiskierrosta sekä voitontehosteita vedonlyöntiin

Maksutavat
Trustly
Neteller
PaySafeCard
Visa
Pelintarjoajat
NetEnt
Evolution Gaming
Quickspin
Play’n Go
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2012
Omistaja:  Leo Vegas Gaming Ltd
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/CRP/237/2013
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 1-3 pankkipäivää
2
Lynxbet
4.5/5
Talletusbonus
100% 100€
Kasino ja vedonlyönti
Paljon bonuksia
Hyväksyy kryptovaluuttoja

Lynxbet

Bonus

100 % bonus aina 100 € asti + 100 ilmaiskierrosta kasinolle, 100 % bonus aina 100 € asti vedonlyöntiin

Lynxbet on vuoden 2022 nettikasino, joka vakuuttaa pelaajat heti kättelyssä monipuolisella pelivalikoimallaan. Kasinon taustalla toimii yritys nimeltään JNS Gaming Limited ja sivusto on rekisteröity Mansaarelle. Lynxbetin ulkoasu on pelkistetty, mutta freesi ja selkeä. Kasinolla on helppo navigoida paikasta toiseen ja pelitilin avaamisessakin menee vain pari hassua minuuttia.

Lynxbet ei ainakaan toistaiseksi ole saatavilla suomeksi, joten hieman pitää taitaa englantia. Kasinolla on kiitettävä bonusvalikoima, mikä lienee monipuolisen peliportfolion rinnalla se ässä, mikä vetää pelaajia puoleensa ja saa heidät liittymään sivustolle.

 

  • Monipuolisesti pelejä
  • Paljon bonuksia ja uskollisuusohjelma
  • Kryptovaluuttamaksut

 

  • Ei suomenkielistä toteutusta
Bonus

100 % bonus aina 100 € asti + 100 ilmaiskierrosta kasinolle, 100 % bonus aina 100 € asti vedonlyöntiin

Maksutavat
Visa
Mastercard
Muchbetter
Skrill
Pelintarjoajat
NetEnt
Microgaming
Thunderkick
Betsoft
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Nettisivut:  https://lynxbet.com/
Perustettu:  2022
Omistaja:  JNS Gaming Limited
Lisenssinumero:  018034V
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 5€
Kotiutus: 24 tuntia
3
NetBet
4.5/5
Talletusbonus
30 € ilmaisveto
Maltan lisenssi
Kasino, vedonlyönti ja pokeri
Paljon kampanjoita

NetBet

Bonus

100 % talletusbonus aina 500 € asti + 500 ilmaiskierrosta kasinolle, 30 € ilmaisveto vedonlyöntiin

Tässä arvostelussa tutustumme yhteen nettikasinoiden konkareista! Netbet tarjoaa pelaajille erilaisia uhkapelejä monipuolisesti, sillä pelaajat voivat pelata vedonlyöntiä, kasinopelejä, lottoa sekä nettipokeria. Pelivalikoiman osalta kasino tekee erinomaista työtä, sillä kaikki suosituimmat rahapelit löytyvät saman sivuston alta. Näin se sopii erinomaisesti pelaajille, jotka haluavat pelata kaikenlaisia kasinopelejä samalla kasinolla.

Plussat

  • Monipuolinen pelivalikoima
  • Bonuksia eri peleihin
  • Maltan lisenssi

Miinukset

  • Ei täysin pikakasino
Bonus

100 % talletusbonus aina 500 € asti + 500 ilmaiskierrosta kasinolle, 30 € ilmaisveto vedonlyöntiin

Maksutavat
Trustly
Visa
Mastercard
PaySafeCard
Pelintarjoajat
Big Time Gaming
NetEnt
Push Gaming
Elk Studios
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Pokeri
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2001
Omistaja:  NetBet Enterprises Ltd
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/126/2006
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 24 tuntia
4
Posido
4.5/5
Talletusbonus
100% 200€
Paljon bonuksia
Verovapaat voitot
Pikakasino

Posido

Bonus

100 % tervetuliaisbonus aina 500 € asti + 200 ilmaiskierrosta

Posido on kreikkalaisen mytologian teemalla varustettu Trustly-kasino, josta uudet pelaajat voivat lunastaa ensitalletusbonuksena bonusrahaa ja ilmaiskierroksia. Kasinolla on monipuolinen bonusvalikoima, joka sisältää tervetuliaisbonuksen lisäksi paljon kampanjoita, turnauksia sekä VIP-ohjelman. Bonuksia on tarjolla myös vedonlyöntiin, joten myös vedonlyöjien mahdollista saada ensitalletusbonus.

Tässä kasinoarvostelussa käymme läpi tarkemmin nettikasinon toimintaa ja palveluita. Suosittelemme tätä arvostelua varsinkin niille, jotka ovat etsimässä hyviä bonuksia ja monipuolista pelivalikoimaa.

Plussat

  • Paljon bonuksia
  • Pikakasino
  • Monipuolinen pelivalikoima

Miinukset

  • Kolikkopelien määrä
Bonus

100 % tervetuliaisbonus aina 500 € asti + 200 ilmaiskierrosta

Maksutavat
Trustly
Pelintarjoajat
Red Tiger
Evolution Gaming
Pragmatic Play
Quickspin
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Nettisivut:  https://posido.com/
Perustettu:  2022
Omistaja:  Estolio Limited
Lisenssi:  Viro
Lisenssinumero:  HKL000354
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 24 tuntia
5
iBet
4/5
Talletusbonus
100% 100€
Laadukas ja monipuolinen pelisivusto
Maltan lisenssi
Nopeat kotiutukset

iBet

Bonus

iBetin tervetuliaisbonus on jaettu kahteen ensimmäiseen talletukseen: 100% tervetuliaisbonus 50€ asti ensimmäisellä talletuksella, tai toisella 50% talletusbonus 200€ asti.

iBet nettikasino julkaistiin viime vuoden puolella, joten se on vielä melko nuori kasino. Ulkonäöltään sivusto on hyvin tyylikäs, mutta mitään varsinaista teemaa ei kasinolla ole. Selkeä, punamustan väreillä varustettu kasino tarjoaa paljon hyvää uhkapelien ystäville!

Plussat:

  • Bonukset uusille pelaajille vedonlyöntiin sekä kasinolle
  • Selkeä, helppokäyttöinen pelivalikko
  • Turvalliset ja luotettavat maksutavat

Miinukset: 

  • Osa sivustosta yhä englannin kielellä
  • Ei tietoa asiakaspalvelun aukioloajoista

On selvää, että iBet on vielä hieman työn alla, koska sivusto on edelleen osittain englanniksi. Suomenkieliset sivut julkaistiin vasta tammikuun puolivälissä, joten ajan mittaan tulee englannin kieli väistymään sivuilta. iBet on tämän vuoden mielenkiintoisimpia ja ehdottomasti yksi parhaita vedonlyöntikasinoita, tässä artikkelissa kerrotaan miksi.

Bonus

iBetin tervetuliaisbonus on jaettu kahteen ensimmäiseen talletukseen: 100% tervetuliaisbonus 50€ asti ensimmäisellä talletuksella, tai toisella 50% talletusbonus 200€ asti.

Maksutavat
Visa
Mastercard
Neteller
Skrill
Pelintarjoajat
NetEnt
Microgaming
Play’n Go
Evolution Gaming
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Pokeri
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti
  • Suomalainen asiakaspalvelu
  • Verovapaat voitot

Perustiedot

Perustettu:  2020
Omistaja:   Claymore Malta Ltd.
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/748/2019
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 1-4 pankkipäivää
6
STS Bet
4/5
Talletusbonus
100% 100€
Pelialan konkari
Bonukset sekä vedonlyöntiin että kasinolle
Maltan lisenssi

STS Bet

Bonus

100 % talletusbonus aina 100 € asti + 100 ilmaiskierrosta

Tällä kertaa Mr. Turtle pääsi iskemään käpälänsä kiinni sivustoon, jollaisia ei usein bittitaivaalle putkahdakaan! Kyseessä on aina vuodesta 1997 alkaen toiminut pitkän linjan pioneeri STS Bet, joka pitää hallussaan lähes puolikasta koko Puolan markkinaosuudesta.

Miksi et sitten ehkä ole vielä kuullut tästä? Yksinkertaista: se avasi Euroopan markkinansa vasta vuonna 2019. STS Bet tarjoilee harvinaisen toimivan suomenkielisen alustan, ison vedonlyöntipuolen sekä paljon laadukkaita kasinopelejä. Tämä ISO/IEC 27001:2013 -sertifikaatin ansainnut sivusto toimii Viron lisenssillä, eli suomalaisille se tietää voittojen verovapautta.

Plussat:

  • Iso, kovatasoinen brändi
  • Verovapaat voitot
  • Vedonlyönti & kasinopelit samassa

Miinukset:

  • Pelivalikoima voisi olla laajempi

Bonus

100 % talletusbonus aina 100 € asti + 100 ilmaiskierrosta

Maksutavat
Trustly
Visa
Mastercard
Neteller
Pelintarjoajat
Yggdrasil
Quickspin
Microgaming
NetEnt
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  1997
Omistaja:  STS.Bet Limited
Lisenssi:  Viro
Lisenssinumero:  HKT000053
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 1-5 pankkipäivää rahansiirtotavasta riippuen
7
CampoBet
4/5
Talletusbonus
100% 200€
Monipuolisesti vedonlyöntikohteita
Pelaa rekisteröitymättä
Tervetuliaisbonukset sekä kasinolle että vedonlyöntiin

CampoBet

Bonus

100 % ensitalletusbonus aina 500 € asti + 200 ilmaiskierrosta kasinolle, 100 % bonus aina 200 € asti vedonlyöntiin

Campobet on vuodesta 2018 asti palveluitaan tarjonnut monipuolinen pelisivusto, jonka valikoimasta löytyy sekä valtava määrä kasinopelejä että vedonlyöntikohteita kaikkiin suurimpiin ja seuratuimpiin urheilutapahtumiin. Tämä nykyään Maltan lisenssin alla toimiva kasino tarjoaa myös mukavia bonuksia molemmissa pelikategorioissa, joten tässä on hyvä valinta niille, jotka pitävät bonuksilla pelaamisesta.

+ Tervetuliaisbonukset sekä kasinolle että vedonlyöntiin
+ Voit pelata ilman rekisteröintiä
+Hyvä pelivalikoima

-Sivuston käytettävyydessä on hieman toivomisen varaa

 

Bonus

100 % ensitalletusbonus aina 500 € asti + 200 ilmaiskierrosta kasinolle, 100 % bonus aina 200 € asti vedonlyöntiin

Pelintarjoajat
Betsoft
Big Time Gaming
NextGen
Playson
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2018
Omistaja:  Maltix Limited
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/486/2018
Puhelinnumero:  +356-2778-0669
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 5 vuorokautta
8
Casumo
5/5
Talletusbonus
100% 100€
Mielenkiintoinen peliseikkailu
Automaattinen uskollisuusohjelma
Suomenkielinen kasino Maltan lisenssillä

Casumo

Bonus

100 % talletusbonus aina 200 € asti + 200 ilmaiskierrosta

Casumo ei ole vain nettikasino, vaan se on myös monipuolinen ja hauska casinoseikkailu. Casumo tuli markkinoille vuosikymmenen alussa ja on tehnyt siitä lähtien varsin järeää työtä kovasti kilpaillulla alalla. 

Vaikka olisi kuinka paljon kokemuksia kasinopeleistä, kannattaa tutustua tähän nettikasinoon, sillä Casumo on todellinen jokaisen kolikkopelaajan kasinoseikkailu.

Casumo nousi heti varsinkin Suomessa todella suosituksi, mikä johtuu osaltaan Casumon kovasta panostuksesta Suomen markkinoille. Asiakaspalvelu, kotiutukset, rahansiirrot sekä tottakai itse sivusto toimivat luotettavasti suomenkielellä ja erilaisia Suomeen kohdistettuja kampanjoita on paljon, joten jokaisen suomalaisen kolikkopelaajan on syytä tutustua tähän laatukasinoon, joka on paljon enemmän kun vain nettikasino.

+ Kasino, joka toi peliseikkailun iGaming-maailmaan

+ Maltan lisenssi

+ Pelaamisesta palkitaan automaattisesti

– Korkeahkot kierrätysvaatimukset

Bonus

100 % talletusbonus aina 200 € asti + 200 ilmaiskierrosta

Maksutavat
Trustly
Visa
Mastercard
PaySafeCard
Pelintarjoajat
Betsoft
Big Time Gaming
iSoftbet
NextGen
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2012
Omistaja:  Casumo Services Ltd.
Puhelinnumero:  -
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 10€
Kotiutus: 24 tuntia
9
18bet
4/5
Talletusbonus
100% 100€
Tervetuliaisbonukset sekä kasinon että vedonlyöntiin
Kilpailukykyiset kertoimet
Monipuolinen pelivalikoima

18bet

Bonus

100 % bonus aina 500 € asti kasinolle, 100 % aina 200 € asti vedonlyöntiin

18bet on ennen kaikkea vedonlyöntitoimisto, joka haluaa tarjota pelaajille hyviä kertoimia ja laajan pelivalikoiman. Vedonlyönnin lisäksi pelaajat voivat pelata kolikkopelejä, joita kasinolta löytyy reilusti yli 2 000 kappaletta. Lisäksi säännöllisesti bonukset tekevät kasinosta varteenotettavan vaihtoehdon niille, jotka haluavat lunastaa bonuksia myös tervetuliaistarjouksen jälkeen.

 

Plussat

  • Monipuolinen pelivalikoima
  • Paljon maksupalveluita
  • Maltan lisenssi

Miinukset

  • Vedonlyöntibonuksen voittokatto

Bonus

100 % bonus aina 500 € asti kasinolle, 100 % aina 200 € asti vedonlyöntiin

Maksutavat
Visa
Mastercard
Neteller
Skrill
Pelintarjoajat
Big Time Gaming
NetEnt
Play’n Go
Pragmatic Play
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2004
Omistaja:  Shark 77 Limited
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/409/2017
Puhelinnumero:  -
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 20€
Kotiutus: Enimillään 2 vuorokautta
10
Betinia
4.5/5
Talletusbonus
100% 200€
Bonukset sekä kasinolle että vedonlyöntiin
Maltan lisenssi
Suomenkielinen ja verovapaa

Betinia

Bonus

Kasinolle: 500€ + 200 IK, vedonlyöntiin 200€!

Betinia –kasino on todella pirteä ja monipuolinen kasinosivusto. Betinia –kasinolta voit löytää kaiken oikeastaan mitä nettikasinolta tarvitset. Kasino tarjoaa kolikkopelit, live-casinon, turnauksia, urheiluvedonlyöntisivustot.

Näiden lisäksi mukana tulee kattava tarjoussivusto, josta löydät tervetuliaistarjousten lisäksi viikoittaisia tarjouksia ja etuuksia, sekä kolikkopeleihin, että urheiluvedonlyöntiin.

Plussat

  • Kattava pelisivusto
  • Paljon houkuttelevia bonuksia
  • Täysin suomenkielinen

Miinukset

  • Ei puhelintukea
  • Kierrätysvaatimukset bonuksissa
  • Bonuskierrokset käytettävä 24h kuluessa

Mikä olisikaan sen parempaa kuin nauttia kaikista pelityyleistä yhden katon alla? Jos joku päivä kolikkopelit eivät luista, niin hyppää urheiluvedonlyönnin puolelle ja kokeilee onneasi siellä. Lähde ottamaan selvää tästä monipuolisesta ja mielenkiintoisesta uudesta kasinosta nimeltään Betinia!

Bonus

Kasinolle: 500€ + 200 IK, vedonlyöntiin 200€!

Maksutavat
Trustly
Visa
Neteller
Mastercard
Pelintarjoajat
Microgaming
NetEnt
Play’n Go
Evolution Gaming
  • Kolikkopelit
  • Livekasino
  • Live-vedot
  • Mobillkasino
  • Bingo
  • Raaputusarvat
  • Vedonlyönti

Perustiedot

Perustettu:  2020
Omistaja:  Maltix Limited
Lisenssi:  Malta
Lisenssinumero:  MGA/B2C/486/2018
Sähköposti: [email protected]
Min. talletus: 20€
Kotiutus: 1-5 pankkipäivää

F1 kalenteri - 2022 kisa-aikataulu

F1 ulottuu siis ympäri maailmaa, ja kilpailuja ajellaan lähes koko vuoden lävitse. Koska jokainen rata on uniikki sen kierrosmäärältään, kokonaispituudeltaan sekä tietysti itse suunnitetultaan, löytää kova F1-analyytikko vahvuuksia ja heikkouksia aina kuljettajia tai talleja kohden. Siinä missä Itävallan kilpailurata on hyvin suoralinjainen, pitää Japanin Grand Prix taas enemmän kurveja ja Monacon rata tunnetaan hyvin ahtaana kaupunkiajona.

Paremmat autot ja tallit luonnollisesti pärjäävät paremmin radoilla, joissa ajetaan paljon suoraan, kun taas paremmat kuskit saattavat saada etua kurvikkailla ja ahtaammilla radoilla.

PaikkaAika
Bahrain18-20.3.2022
Saudi Arabia25-27.3.2022
Australia8-10.4.2022
Italia22-24.4.2022
Yhdysvallat6-8.5.2022
Espanja20-22.5.2022
Monaco27-29.5.2022
Azerbaidžan10-12.6.2022
Kanada17-19.6.2022
Iso-Britannia1-3.7.2022
Itävalta8-10.7.2022
Ranska22-24.7.2022
Unkari29-31.7.2022
Belgia26-28.8.2022
Alankomaat2-4.9.2022
Italia9-11.9.2022
Venäjä23-25.9.2022
Singapore30.9-2.10.2022
Japani7-9.10.2022
Yhdysvallat21-23.10.2022
Meksiko28-30.10.2022
Brasilia11-13.11.2022
Abu Dhabi18-20.11.2022

F1 2022 tallit & kuljettajat

10 tallia ja 20 kuljettajaa ottaa yhteen keskenään maailmanmestaruudesta. Jokaiseen talliin mahtuu siis kaksi kuljettajaa. Koska tallit harvemmin haluavat kuljettajien kilpailevan suoranaisesti keskenään toisiaan vastaan, löytyy tallista usein ns. ”ykköskuski”.

Tallit kilpailevat keskenään tallimestaruudesta, mutta suurelle yleisölle huomattavasti mielenkiintoisempi on itse kuskin maailmanmestaruus. Molemmista voidaan kuitenkin lyödä vetoa.

TalliKuljettajat
MercedesLewis Hamilton / George Russell
AlpineEsteban Ocon / Fernando Alonso
Haas F1 TeamMick Schumacher / Nikita Mazepin
Red Bull RacingMax Verstappen / Sergio Perez
McLarenLando Norris / Daniel Ricciardo
Aston MartinLance Stroll / Sebastian Vettel
FerrariCharles Leclerc / Carlos Sainz
AlphaTauriPierre Gasly / Yuki Tsunoda
Alfa RomeoValtteri Bottas / Guanyu Zhou
WilliamsAlexander Albon / Nicholas Latifi

F1 vedonlyöntiopas

Yhteen kauteen mahtuu usein tallimääräisesti noin 1-3 suosikkia, joista esimerkiksi viime aikoina Mercedes on ollut varsin ylivoimainen, ja tätä ennen taas Ferrari ja McLaren. Kuljettajien kohdalla ennakkosuosikit löytyvät luonnollisesti näiden tallien keskuudesta. Tässä muutama yleispätevä vinkki jos lähdetään lyömään vetoa F1:sessä.

  • Ole perillä mahdollisista säämuutoksista. Yksittäinen kuski saattaa olla huomattavasti heikompi sateessa kuin toinen. On hyvä tarkastaa päivän säätiedotuksia, mutta myös perehtyä edellisten vuosien säätapahtumiin kyseisellä radalla.
  • Perjantain harjoituskierroksia ei tietenkään lasketa mihinkään, mutta niiden kautta voidaan saada hyvin arvokasta informaatiota kilpailua/aika-ajoja varten.
  • Kapealla radalla (kuten Monacossa) on ohitus huomattavasti vaikeampaa. Aika-ajon paalupaikalla on tässä kohtaa siis huomattavasti enemmän arvoa.
  • Formula ykkösessä suosikit voittavat huomattavasti useammin kuin yllättäjät.
  • Jokainen rata on uniikki, ja täten jokainen rata koettelee eri tavoin sekä kuljettajia että tallejakin. Esimerkiksi kauden ensimmäisen kisan, Bahrainin kohdalla ovat sääolosuhteet usein hyvin kuumat ja kuivat. Tämä koettelee autoa hyvin eri tavoin kuin esim. Venäjän Grand Prixissä.
  • Tilastollisesti paalupaikalta aloittava kuski voittaa noin puolet kilpailuista.
  • Koska tallista löytyy aina kaksi kuljettajaa, on hyvä miettiä tallin sisäistä dynamiikkaa. Löytyykö tallista selkeästi yksi ykköskuski, ja kuinka paljon kakkoskuski yrittää avittaa tätä kuljettajaa? Toiset tallit pitävät tallin sisäisen kilpailun huomattavasti vapaampana kuin toiset.
  • Löydä joko kotimainen tai ulkomaalainen live-lähetys, jossa kommentaattorit ovat raudan kovia alan ammattilaisia. Kommentaattorit pystyvät usein tarjoamaan hyvin arvokasta informaatiota kisan kulusta. Etenkin live-vedoissa tämä on hyvin hyödyllinen elementti.

Yleiset vetomuodot

Formula ykkösessä on pääasiallisesti muutama vetomuoto, jotka ovat huomattavasti muita suositumpia. F1:sen parista ei löydy samalla tavalla kohteita, kuin esim. jalkapallossa lähes jokaisesta ottelutapahtumasta voidaan veikata.

Voittajaveikkaus tai palkintosijaveikkaus

Yleisin, ja etenkin aloittelevalle veikkaajalle paras muoto on yksinkertaisesti veikata voittajaa. Voimme veikata esim. että Valtteri Bottas voittaa Bahrain GP:n tietyillä kertoimilla. Voittokertoimet ovat yleensä melko hyvät, ellei aivan kristallinkirkasta suosikkia löydy.

Taas varmempi vaihtoehto on veikata palkintopallisijoitusta (1-3). Täten luonnollisesti kertoimet putoavat, mutta veikkaus on varmempi. Useasti ennakkosuosikit sijoittuvat vähintään palkintopallille, ellei mitään dramaattisia ongelmia synny kisan aikana.

Pidemmän tähtäimen vedot

Voidaan tietysti veikata suoraan maailmanmestaria, ja kertoimethan luonnollisesti vaihtelevat joka kisan jälkeen, sekä muiden tapahtumien myötä (esimerkiksi kuskin vaihtaessa tallia).

Tallimestaria voidaan myös veikata, ja sekä tähän että maailmanmestarin veikkaamiseen saadaan joustoa. Voimme vaikkapa veikata, että McLaren voittaa kuudesta ensimmäisestä GP:stä viisi, ja tähän lasketaan sitten kerroin.

F1 Aika-ajot ja veikkaaminen

Toisinaan aika-ajot ovat aivan yhtä jännittäviä kuin itse kilpailukin. Yksi yleinen veikkausmetodi on niin kutsuttu ”One-two”, eli tässä tapauksessa veikataan yksittäisen tallin saavan itselleen molemmat kärkipaikat.

Voimme myös veikata esimerkiksi heikomman kuskin/tallin puolesta tavalla, että pääseekö kuljettaja X kolmannelle (Q3) aika-ajokierrokselle, vai ei.

Live-vedot

Live-vedot ovat jokaisessa urheilulajissa nostaneet päätään viime vuosina, ja etenkin F1:sen kohdalla saadaan tätä kautta esille erittäin mielenkiintoisia kertoimia. Eri varikkopysähdystaktiikat ja säämuutokset saattavat muuttaa kisan kulkua huomattavasti.

Etenkin live-vedoissa oma lajikohtainen tietämys korostuu.

F1 live stream

Suorana F1:sen seuraaminen onnistuu kotimaassamme helpoiten käyttäen joko V Sport tai Viaplay-palveluita. TV-oikeudethan vaihtelevat usein jopa vuosittain, ja vielä viime vuonna katseltiin formuloita pääasiallisesti Cmore-palvelun kautta.

Lähetysarkistot saadaan taas ostettua suoraan F1:sen omilta virallisilta sivuilta. Hinta ei ole kummoisempi (n. 27 € vuodessa), ja tämä voi olla erittäin hyödyllinen työkalu, kun lähdetään miettimään vedonlyöntiä.

Jos taas halutaan katsoa ulkomaiden TV-kanavilta lähetyksiä suorana, tarvitaan tähän jonkinlainen VPN-järjestelmä, mutta meidän paikkamme ei ole neuvoa siitä sen enempää.

F1 formaatti ja säännöistä

F1 pitää sisällään 23 Grand Prix-kilpailua. Jokaiseen kilpailuun mahtuu ensin kolme perjantain harjoituskierrosta, jonka jälkeen lähdetään kaahaamaan aika-ajoja lauantaina. Aika-ajot määrittävät siis lähtöpaikat itse kilpailua varten, joka taas ajetaan sunnuntaina. Vedonlyömisen kannalta aika-ajot ovat niin ikään hyvin tärkeä seuraamisen kohde.

Aika-ajot ovat jaettu kolmeen ”erään”. Ensimmäiseen erään (Q1) osallistuvat kaikki kuljettajat, jonka päätteeksi viisi hitainta eliminoidaan pois. Q2:sen kohdalla 15 autoa ajaa, ja taas viisi hitainta eliminoidaan pois kierroksen päätteeksi. Lopuksi (Q3) kymmenen nopeinta päättävät kärkipaikkojen järjestyksen.

Koska aika-ajoissa saadaan ajaa niin monta kierrosta kuin vain kukin kerkeää, liittyy tähän paljon strategiaa ja taktikointia; kuinka paljon vietetään aikaa radalla suhteessa varikkoon.

Aika-ajojakin tärkeämpi seikka on tietysti itse kisan lopputulos. Jokaisen kisan ensimmäinen saa 25 pistettä, toinen 18 pistettä ja kolmas 15 pistettä. Kymmenes sija on viimeinen pistesija, antaen kuljettajalle yhden pisteen – toisin sanoen siis puolet kuskeista jäävät ilman pisteitä. 23 kilpailun jälkeen yhteenlaskettu pistesaldo määrittää maailmanmestarin.

Kilpailuissa niin ikään strategialla ja taktiikalla on paljon merkitystä. Se minkälaisia rengastyyppejä valitaan eri sääolosuhteisiin, ja mikä on muutenkin yleinen varikkotaktiikka, ovat hyvin suuri osa kilpailumenestystä. Esim. toinen kuski käy kolme kertaa varikolla ja toinen kaksi kertaa. Luonnollisesti kolmella varikkostopilla saadaan tuoretta rengasta käyttöön läpi kisan, mutta varikkopysähdykset vievät tietysti aikaa. Toki myös pienemmällä tankilla auto kulkee nopeammin kuin täydellä.

Vedonlyöjät tyypillisesti veikkaavat sekä yksittäisten kisojen voittajia, että myös koko kauden mestaruutta. Toiset lyövät vetoa tallin puolesta, ja toiset taas yksittäisen kuskin puolesta.

avatar

Mr. Turtle

Hei, olen Mr. Turtle, Turtlebet.com:in pääeditori ja kaikkitietävä velho. Nikin takaa löytyy ahkera kasinopelaaja, joka suosii pikakasinoita, sillä rekisteröitymisen ja KYC prosessin kanssa säätäminen on ajantuhlausta. Lempibonus: Cashback

Vertaa kasinoita

Vertaa

Nettikasino

Valitse

Bonus

Ilmaiskierrokset

Tuotevalikoima

Arvostelu

Maksutavat

Kotiutus

Pelinvalmistajat

Lisenssi

Asiakaspalvelu